CNC STROJEVI

U današnje vrijeme strojna industrija je nezamisliva bez suvremenih CNC strojeva. Novi CNC strojevi imaju gotovo iste dijelove kao i stari strojevi.

Bitna razlika je dodatak kontrolne CNC jedinice i servo motora na sve osovine. CNC računa gdje koja osovina treba da bude i kontrolira servo motore kroz kugleni vijak.

Primjena i mogućnosti CNC strojeva:

• graviranje i rezanje (plastika, drvo, metal, kamen, guma, pluto, koža, stiropor, tekstil),
  • bušenje,
  • narezivanje navoja,
  • montaža i zavarivanje,
  • lijepljenje i doziranje,
  • poliranje,
  • modeliranje (izrada kalupa, modela),
  • pozicioniranje i mjerenje.

Većina proizvođača CNC strojeva kupuju kontrolne jedinice koje stavljaju u svoje strojeve. Neke od kontrola se programiraju veoma slično kao druge: Fanuc, Siemens, Mitsubishi, Heidenhein, dok se neke druge veoma različito programiraju: Anilam, Prototrak, Maza.

Za sve proračune, skiciranja i crteže koriste se odgovarajući računalni programi (Auto CAD).

Pomoću CAM 3D programiranja kompleksni crteži nastali u AutoCAD-u pretvaraju se u strojarski program uz pomoć specijalnog softwara.

CNC OPERATER.docx