ZAVARIVAČ
Zavarivači spajaju metalne dijelove postupkom zagrijavanja. Na visokim temperaturama metal se tali, pri čemu se njegovi dijelovi stapaju u kompaktnu cjelinu. Zbog čvrstoće zavarenih spojeva zavarivanje se primjenjuje za izradbu i popravak visokonapregnutih (visokoopterećenih) konstrukcija. Zbog toga se ono primjenjuje u brodogradnji, mostogradnji, u automobilskoj industriji, u izgradnji rafinerija i nuklearnih pogona. Osim toga zavarivanjem se izrađuju i popravljaju sitniji predmeti za široku potrošnju.
Zavarivači svoj posao obavljaju prema odgovarajućoj tehničkoj i tehnološkoj dokumentaciji (opisima, tehničkim nacrtima, skicama). Dokumentacijom su određeni način zavarivanja, alat, strojevi i zaštitna sredstva. Postupak zavarivanja ovisi o materijalu koji se vari i svrsi predmeta koji se obrađuje.
Zavarivači često rade na otvorenome – na objektima na kojima obavljaju zavarivanje: brodovima, mostovima, zgradama i drugim građevinama te na raznim postrojenjima. Rade u tvorničkim halama, raznim radionicama, a katkada su izolirani u posebno konstruiranim varilačkim kabinama kako bi drugi radnici bili zaštićeni od iskrenja i bljeskanja.
Zavarivačke poslove mogu obavljati samo zdravi radnici. Osobito je važno da imaju zdrav mišićno-koštani sustav te dišni sustav. Moraju imati sposobnost predočavanja prostornih odnosa, a ruke im moraju biti spretne i mirne da bi varovi bili što kvalitetniji. Važna je i emocionalna stabilnost.
By: Web tim