NEAKTIVNOST NIJE OPCIJA (GER-APP)
Autor: Davor Knežević, 7. 11. 2020.

Projekt Erasmus+ KA2 Partnerstvo za inovacije

Naziv projekta: NEAKTIVNOST NIJE OPCIJA (skraćeni naziv GER-APP)

Broj projekta: 2020-1-HR01-KA204-077766

Trajanje projekta: 24 mjeseca (1.11.2020. – 31.10.2022.)

U većini zemalja svijeta danas postoje različiti programi za starije osobe s ciljem da im se osigura lijepa i aktivna starost. Međutim, većini od njih zajednički je nazivnik što su se radili izvan te populacije. I ma koliko oni bili kvalitetni, u velikom broju slučajeva nisu bili prihvaćeni u granicama u kojima se to očekivalo. To ima za posljedicu da je prilično veliki broj starijih osoba socijalno isključen, što je izrazito vidljivo u svjetskoj krizi izazvanoj virusom COVID-19.

Partneri u projektu „Neaktivnost nije opcija“ smatraju da se veća aktivnost, međugeneracijska suradnja i socijalna uključivost starijih osoba može potaknuti jedino programima kreiranim u njihovom okruženju. Pri tome svakako treba znati, da su starije osobe danas iz Baby Boom generacije te da imaju određenih problema s ključnim kompetencijama (EU, 2018) koje ih objektivno sprečavaju da se uključuju i budu aktivni.

Iz tih razloga, ovaj projekt ima sljedeće ciljeve:
• izgraditi i promovirati inovativni sustav cjeloživotnog obrazovanja usmjeren na pojedince seniore kao okvir za pokretanje njihove aktivnosti;
• razviti kvalitetne inovativne alate kao poticaj za pokretanje stvaranja programa za seniore pojedince i skupine (smjernice, programe, vodiče…);
• doprinijeti pravilnom shvaćanju vrijednosnog sustava EU-a i mogućnosti seniorskog aktivizma;
• promovirati Erasmus+ program koji omogućava umrežavanje i donosi transnacionalnu komponentu te nove spoznaje i vrijednosti osobama treće dobi;
• poticati sustav volonterstva temeljen na osovini senior edukator – senior volonter – korisnik kreator;
• spajati iskustvo s energijom kroz međugeneracijsku suradnju na dobrobit pojedinaca i društva u cjelini i potaknuti umrežavanje srednjoškolaca volontera u te aktivnosti.

Glavne ciljne skupine su osobe treće dobi, nastavnici i treneri iz ustanova za obrazovanje odraslih i gerontoloških ustanova te mlađe volonterske skupine. Uz njih ciljne skupine su i ustanove za obrazovanje odraslih, javne ustanove koje se bave starijim osobama te razne volonterske i umirovljeničke udruge.

Jedan je od najvažnijih zadataka projekta GER-APP stvaranje veza s budućnošću kako bi se osigurala održivost projektnih rezultata. Kao što je već objašnjeno, projekt GER-APP smatra se posrednim korakom za poticanje promjena:
• u razmišljanju predavača i nastavnika u području cjeloživotnog obrazovanja starijih osoba
• starijih osoba u odnosu na potrebe cjeloživotnog obrazovanja, aktivnost, socijalnu uključivost, međugeneracijsku suradnju i europske vrijednosti.