Top PET vojnih najboljih zrakoplova, podmornica, tenkova...
Autor: Martina Sertić, 29. 11. 2013.

Američki “nevidljivi”bombander
BLACKBIRD

•Lockheed SR-71 je bio napredni, strateški izviđački zrakoplov velikog doleta, brzine preko 3M. SR-71 je neslužbeno nazvan "Crna ptica", dok ga je posada nazivala "Habu" (vrsta zmije). Za mnoga unaprjeđenja na ovom avionu zaslužan je bio Lockheedov zrakoplovni inženjer Clarence "Kelly" Johnson.

•Obrambene osobine zrakoplova bile su njegova brzina i velika operativna visina leta. Ako je bio napadnut raketom zemlja-zrak, za izbjegavanje je avion jednostavno trebao ubrzati. SR-71 bio je u službi od 1964. do 1998., 12 od 32 zrakoplova su uništena u nesrećama, iako niti jedan nije oboren u neprijateljskim akcijama.

•Razvoj aviona odvijao se je u najvećoj tajnost a 1964. godine javnosti ga je predstavio tadašnji predsjednik SADa Lyndon B. Johnson. Većina aviona izrađena je od titanija a cijeli trup mu je noseći. Iza pilota smješten je operator sustava izviđanja dok je u inačici SR-71B iza pilota, u nešto uzdignutijoj kabini smješten pilot-instruktora. Izviđačka oprema smještena je u nosu i na još pet mjesta u prednjem dijelu trupa.

Američka Nuklearna Podmornica
Ohio-class

•Ohio klasa jeklasa podmornica nuklearni pogon koristi Ratna mornarica SAD . Mornarica ima 18 Ohio klase balističke rakete podmornica ( SSBN ) i navođeni projektil podmornica ( SSGN ) .
•Ohio klase je dobio ime po glavnoj podmornice ove klase , USS Ohio . U 14 Trident II SSBNs zajedno nose oko pedeset posto ukupnog američkog aktivnom popisu strateških termonuklearnih bojevih glava . Točan broj bojevih glava raspoređenih u oceanima svijeta varira u nepredvidljivim i povjerljivih način , uvijek pri ili ispod maksimalne broj koji određuje različite strateške smanjenju naoružanja ugovora . Iako su Trident rakete nemaju unaprijed zadanih ciljeva kada podmornica ide na patrolu , su ratna broda , kada je to potrebno , sposobni brzo se dodjeljuje ciljeve pomoću sigurne i stalne radio komunikacijskih veza na moru, uključujući i vrlo niske frekvencije (VLF ) sustava .
•Sva Ohio klase podmornica , osim USS Henry M. Jackson (SSBN-730) , su nazvana američkih saveznih država, koja je do tog trenutka bilatradicija rezerviran za bojnih brodova i kruzera.

•The Ohio klase podmornica su najveće podmornice ikada izgrađen u američkoj mornarici . Dvije klase ruske mornarice podmornica imaju veće ukupne pomaka : Sovjetskog dizajnirane Typhoon klase podmornica ima više nego dvostruko ukupnog pomaka , i Ruske Federacije Borei klase podmornica ima oko 25 posto veći pomak, ali Ohio klase ratnih brodova nose više projektili i bojeve glave od bilo koje druge varijante: 24 Trident projektila po brodu , u odnosu na samo 16 projektila za Borei klasu ( 20 za Borei II ) i 20 za Typhoon klase.

Priredio: Dino Brdarević, 3.e

Top_5_Vojnih_vozila.ppt (2.24 MB)