Irska
Autor: Martina Sertić, 26. 1. 2013.

Irska je otočna europska država, graniči s Velikom Britanijom. Prema ustavnom uređenju Irska je parlamentarna demokracija, podjeljena je na 26 grofovija, a glavni grad je Dublin. Članica je Europske Unije od 1973., a službena valuta je euro, koji je 2002. zamijenio irsku funtu.

Irska zauzima otprilike pet šestina irskoga otoka, a udaljena je osamdesetak kilometara od obale Velike Britanije od koje je odvojena Sjevernim kanalom te Kanalom Sv. Jurja. Od Velike Britanije otok je odvojen prije 11.000 godina, topljenjem leda i snijega na prijelazu iz pleistocena u holocen, te potapljanjem obala zbog uzdizanja mora.

Duljina granice Irske s Sjevernom Irskom iznosi 360 km, dok je duljina morske obale 1.448 km. Sa zapadne strane okružena je sa Atlantskim oceanom, a sa istoka plitkim Keltskim i Irskim morem. Cijeli otok se nalazi u sjevernom umjerenom pojasu.

Simboli Irske

simboli su im djetelina, harfa i seltički križ

Nezvanični simbol i prva asocijacija na Irsku je, naravno, djetelina sa tri lista. U engleskom jeziku postoji poseban naziv za irsku djetelinu, „shamrock“, dok su sve ostale djeteline „clover“.

Riječ „shamrock“ potiče iz staroirskog, tačnije od riječi „seamrog“ što znači „letnja biljka“.

Priredila: Ivana Babić, 1.e

Ireland.ppt (2.24 MB)