Zima
Autor: Martina Sertić, 8. 12. 2012.

Zima

Zima je jedno od godišnjih doba, koje po konvenciji na sjevernoj Zemljinoj polutki traje dio prosinca, cijeli siječnja, veljača i dio ožujka, a na južnoj Zemljinoj polutki dio lipanj, cijeli srpanj, kolovoz i dio rujna.

Na dan početka zime, takozvanu kratkodnevnicu (zimski solsticij), koja obično pada oko 21.prosinca, noć je najduža, a obdanica najkraća.

Zemlja se okreće oko Sunca jednom u godini dana, kako je ta putanja eliptična - udaljenost Zemlje i Sunca se pri tome mijenja, i količina topline koju Zemlja prima od Sunca se tokom godine mijenja.

Zemlja se također vrti oko svoje osi, koja je nagnuta za 23°27' (23 stupnja i 27 minuta) u odnosu na ravninu kruženja.

Zima nastupa kad je određena polutka (sjeverna ili južna) najmanje izložena Sunčevim zrakama, nezavisno o udaljenosti od Sunca. Zima na sjevernoj polutki događa se kad je Zemlja najbliže Suncu, a tada je na južnoj polutki toplo ljeto.

Sunčeve zrake u zimi padaju pod većim uglom, čime se konstantna energija koju dotična polutka dobija od Sunca dijeli na veću površinu, što zajedno s većim putem kroz atmosferu koji ta toplina treba proći daje rezultat - manje primljene topline po jedinici površine, i nižu temperaturu, tj. zimu.

Priredio: Renato Stanić, 1.e

Zima.ppt (303.00 KB)