preskoči na sadržaj

Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod

Login
Završni radovi

  

Javni mediji

         

      

        

         

 

Arhiva naših vijesti

VIRTUALNA ŠETNJA KROZ ŠKOLU

 

Zanimljivosti

Školski list Iskra 

ISKRA 2019 

ISKRA 2018

 

Korisni linkovi

 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 10. 2010.

Ukupno: 455509
Ovaj mjesec: 1510
Ovaj tjedan: 565
Danas: 15
Naslovnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Znaju kako do posla u Europskoj uniji
Autor: Martina Sertić, 26. 11. 2012.

Znaju kako do posla u Europskoj uniji


Znaju kako do posla u Europskoj uniji

 

Autor: Edita Margeta

 

Slavonski Brod : Znaju kako do posla u Europskoj uniji

Oni su komunikativni, znatiželjni, dragi, šaljivi i jako dobri domaćini. Iznenađujuće dobro su prihvatili naše različitosti, pokazali veliko zanimanje za našu kulturu i navike i prema tome pokušali mi što više olakšati boravak u Irskoj. Ako se ikad ponovno nađem u Dublinu, sigurno ću ih posjetiti” kaže Hrvoje Mirković, 3.i.

SLAVONSKI BROD - Zahvaljujući Programu za cjeloživotno učenje i Agenciji za mobilnost i programe EU 16 učenika završnih razreda Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod sudjelovalo je u projektu „Mobilnošću tehnologija do znanja" (MobTech 2012.), financiranom u potpunosti od strane Europske unije u sklopu kojeg su imali priliku otputovati u Dublin, Republika Irska na dvotjedni praktični rad u tamošnje tvrtke.

„U firmi sam radio sve poslove kao i ostali radnici. Imao sam svoju dizalicu, povjerili su mi aute za samostalan rad, a naučio sam i nešto novo o hibridnim vozilima. Cijelo iskustvo se jako pozitivno odrazilo na mene, pohvalili su me u firmi i na kraju mi ponudili posao", kaže Valentin Bunčić, 3.c.

Projektom su obuhvaćena četiri zanimanja: monter i obrađivač rezanjem i deformacijom (bravar), obrađivač na numerički upravljanim alatnim strojevima (CNC operater), automehatroničar i elektroničar.

Obavljajući stručnu praksu u Dublinu, učenici su imali priliku usporediti tehnologije i alate kojima se služe Irci u obavljanju tih poslova, upoznati organizaciju rada u njihovim tvrtkama, kao i socijalizirati se u potpuno novoj radnoj i životnoj sredini. Na taj su način proširili svoje spoznaje, usavršili znanja i vještine u tehničko-tehnološkom pogledu, stekli samopouzdanje u radu i komunikaciji, znatno poboljšali znanje engleskog jezika i ujedno, a možda i najbitnije, otvorili prostor za samostalan nastup na tržištu rada Europske unije.

O kvaliteti strukovnog obrazovanja u Industrijsko-obrtničkoj školi i zadovoljstvu poslodavaca prikazanim vještinama i obavljenim radom dovoljno govori činjenica da su dva učenika nakon samo dva tjedna rada dobila ponudu za posao po završetku obrazovanja u Republici Hrvatskoj.

„U firmi sam radio sve poslove kao i ostali radnici. Imao sam svoju dizalicu, povjerili su mi aute za samostalan rad, a naučio sam i nešto novo o hibridnim vozilima. Cijelo iskustvo se jako pozitivno odrazilo na mene, pohvalili su me u firmi i na kraju mi ponudili posao", kaže Valentin Bunčić, 3.c.

Kako bi se učenici što bolje snašli u stranoj sredini prije odlaska su prošli temeljite pripreme koje su organizirali i proveli djelatnici Industrijsko-obrtničke škole. Pedagoške pripreme provela je Mirta Szügyi, dipl.ing.str., kulturološke pripreme Stanislav Klouda, dipl.ing.el., a jezične pripreme Suzana Mihelčić Jelinić, prof. U pratnji učenika u Dublin su išle i dvije profesorice: Mirta Szügyi, dipl.ing.str. i Edita Margeta, prof.

Da je oduševljenje doživljenim bilo ogromno, očito je iz dojmova učenika koje su donijeli sa sobom. „O općenitom doživljaju Irske ne znam niotkud početi - od iznimne ljepote grada i okolice, fantastične organizacije grada ili priča koje Dublin nudi kroz svoje građevine, kao i pristupačnih i jako zanimljivih ljudi. Obitelj koja me je ugostila ostavila je veliki dojam na cijeli boravak u Irskoj i na irski narod. Oni su komunikativni, znatiželjni, dragi, šaljivi i jako dobri domaćini. Iznenađujuće dobro su prihvatili naše različitosti, pokazali veliko zanimanje za našu kulturu i navike i prema tome pokušali mi što više olakšati boravak u Irskoj. Ako se ikad ponovno nađem u Dublinu, sigurno ću ih posjetiti” kaže Hrvoje Mirković, 3.i.

Organizatori i vođe puta, dakako, zahvaljuju svima koji su na bilo koji način pomogli u provedbi ovog projekta i omogućili učenicima doživjeti čari Dublina i Irske na dva tjedna. Drugima toplo preporučuju korištenje svih mogućnosti koje nudi Europska unija kroz svoje programe i doživljaj nekih od europskih gradova na isti način.

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju