Svjetski dan tolerancije
Autor: Martina Sertić, 16. 11. 2012.

16. studeni – Svjetski dan tolerancije

Što znači riječ tolerancija?

U tehničkim strukama tolerancija znači unaprijed propisana dozvoljena odstupanja pojedinih karakteristika dijelova sukladno njihovoj namjeni i funkciji.

Drugim riječima, iz razno raznih razloga u proizvodnji postizanje željene točnosti nije moguće pa priznajemo RAZLIČITOST.

Tolerancija nije koncesija, dobrodušnost ili popustljivost. Tolerancija je, iznad svega aktivan stav potaknut priznanjem univerzalnih ljudskih prava i fundamentalna sloboda drugih. Nikako se ne može koristiti kao opravdanje za kršenje fundamentalnih vrijednosti. Tolerancija treba biti primjenjiva od strane pojedinaca, grupa i država.

Tolerancija ja odgovornost koja nosi ljudska prava, pluralizam (uključujući kulturni pluralizam), demokraciju i vladavinu zakona. Ona uključuje odbacivanje dogmatizma i apsolutizma i potvrđuje standarde postavljene u instrumentima internacionalnih ljudskih prava.

Dosljedno poštovanje ljudskih prava, biti tolerantan, ne znači toleriranje socijalnih nepravdi ili odbacivanje ili slabljenje tuđih uvjerenja.

To znači biti slobodan, čvrsto se držati svojih uvjerenja i prihvaćati da se i drugi drže svojih.

To znači prihvaćanje činjenice da ljudska bića, prirodno različita u svojim nastupima, situacijama, govoru, ponašanju i vrijednostima imaju pravo živjeti u miru i da budu kakvi jesu. Također znači da se nečija viđenja ne nameću drugima.

BUDIMO TOLERANTNI !

Učenici i razrednik 2.m razreda