Slavonija 2012
Autor: Martina Sertić, 31. 10. 2012.

Praćeni snijegom i kišom, sudionici projekta „Slavonija 2012“, nakon 14 sati vožnje, stigli su na svoje odredište – Frankfurt na Majni.

Ponedjeljak, 29. listopada

Ponedjeljak, 29. listopada započeo je upoznavanjem sudionika sa domaćinom, Mariom Šuškom, predsjednikom Hrvatskog gospodarskog saveza u Njemačkoj (KDWD).

Gospodin Šušak izložio je djelatnost i projekte Hrvatskog gospodarskog saveza u Njemačkoj. Uz izvrsne prezentacije našu školu predstavio je ravnatelj Luka Mladinović, Brodsko-posavsku županiju gospođa Katica Bošnjaković a Hrvatsku gospodarsku komoru predstavio je gospodin Krešimir Rudec.

Tijekom izlaganja pozdravio nas je  Generalni konzul Republike Hrvatske u Frankfurtu na Majni, gospodin Josip Špoljarić te nam je poželio ugodan i proaktivan boravak u Njemačkoj.

U ime Hrvatske obrtničke komore nazočne je pozdravila gospođica Amina Salčinović, profesorica njemačkog jezika i voditeljica projekta „Slavonija 2012“. Školu partnera,

Tehničku školu predstavio je profesor Tomislav Šimundić, a Zajednicu tehničke kulture grada Slavonskog Broda  profesorica Marta Živatović.

Sve prisutne zanimala su iskustva u njemačkom sustavu obrazovanja, pa se povela i rasprava o obrazovanju učenika u strukovnim školama. Gospodin Mario Šušak potrudio se odgovoriti na naša pitanja i nastojao nam dati smjernice u poboljšanju kvalitete rada s učenicima  i bolje suradnje s Hrvatskom gospodarskom komorom.

Utorak, 31.10.2012.

Nakon ugodnog noćenja u hotelu, krenuli smo u Wiesbaden. Tamo smo bili gosti  Centru za strukovno obrazovanje gdje nam je  ravnatelj obrazovnog centra prezentirao rad i ustroj komora u pokrajini Hesen. Dobili smo informacije o broju članova obrtničke komore, njih 25 000, kao i o različitim strukama koje poučavaju u ovom dijelu Njemačke.Također smo upoznati s   načinom  funkcioniranja  strukovnog obrazovanja u Njemačkoj.

Nakon prezentacija krenuli smo u obilazak radionica praktične nastave za zanimanja: instalater grijanja i klimatizacije, zavarivač, CNC operater i automehaničar.

Oduševila nas je organizacija radionica i način povezivanja teorijske i praktične nastave kao i opremljenost radionica sa najmodernijim uređajima i strojevima koji se mogu naći na tržištu. Također smo vidjeli i naučnike kako neometano uče i rade na praktičnim zadacima te se trude u što kraćem vremenu odraditi zadane vježbe.

Nakon zadržavanja i obilaska shopping centra u blizini Frankfurta, vratili smo se u hotel.  Uslijedio je odlazak u tajlandski restoran, gdje smo upoznali egzotična jela, do sada nepoznata našem slavonskom nepcu.

Uz ugodnu šetnju ulicama Frankfurta, završio je drugi dan našeg boravka u Frankfurtu na Majni.

Ostale fotografije možete pogledati klikom na ovaj link

Događanja ostalih dana možete pogledati klikom na ovaj link