Svjetski dan Crvenog križa
Autor: Martina Sertić, 4. 5. 2012.

Svjetski dan Crvenog križa

Crveni križ međunarodna je humanitarna organizacija sa sjedištem u Ženevi. Utemeljio ju je Henry Dunant davne 1863. godine. Sastavni dijelovi Pokreta su: Međunarodni odbor Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Međunarodna federacija društava Crvenog križa i Crvenog polumjeseca te nacionalna društva. Svjetski dan Crvenog križa se obilježava 8. svibnja prema datumu rođenja Henrya Dunanta.

Povod osnivanju ove humanitarne organizacije bila je čuvena bitka kod Solferina 1859. godine, gdje je poginulo ili bilo ranjeno 40 000 ljudi. Vojnih sanitetskih službi u to vrijeme gotovo da i nije bilo. Posljedica su bile velike patnje, a mnogi su ranjenici umrli zbog nedostatka njege. Užasnut agonijom vojnika Henry Dunant je, uz suradnju mještana, organizirao pomoć. Svoje doživljaje Dunant je opisao 1862.  u knjizi „Sjećanje na Solferino“.

U njoj ističe potrebu osnivanja nacionalnih društava koja bi u vrijeme mira obrazovala volontere za pomoć vojnim sanitetskim službama u ratu, zaštitu ranjenika te sklapanje međunarodnih ugovora kojima bi se regulirao rad sanitetskog osoblja.

U  Hrvatskoj su prve dobrovoljne udruge koje prihvaćaju načela Pokreta osnovane 1878. godine u Zagrebu, Dubrovniku i Zadru. Hrvatski Crveni križ je Nacionalno društvo Crvenog križa Republike Hrvatske koje djeluje kroz ured u Zagrebu i kroz 130 društava Hrvatskog Crvenog Križa u županijama, gradovima i općinama. Zajedničke akcije HCK u 2011. godini su:

• Obilježavanje Svjetskog dana Crvenog križa i Crvenog polumjeseca – 8. Svibnja
  • Tjedan CK – od 8. do 15. svibnja
  • Natjecanja mladeži HCK u pružanju prve pomoći
  • Akcija „Solidarnost na djelu“ – 13. listopada
  • Obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti od 15. studenog i 15. Prosinca
  • Edukacije o borbama protiv tuberkuloze, AIDS-a
  • Akcije dobrovoljnog davanja krvi i drugo

Učenici naše škole su se također uključili u dvije humanitarne akcije: „Solidarnost na djelu „ te prikupljanje pomoći za liječenje jednom bolesnom dječaku.

U školi djeluje ogranak mladeži HCK koji aktivno radi na stjecanju znanja i vještina u pružanju prve pomoći.

Priredili: Ivan Skoko, 2.b i Josip Tonkić, 1.e,

prof. Blanka Borić