Dan planeta Zemlje
Autor: Martina Sertić, 21. 4. 2012.

Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta.

Zemlja je jedan od planeta sunčevog sustava i treći planet po udaljenosti od sunca, te jedini zasad otkriveni planet na kojem postoji život.

Zemlja je peti najveći planet sunčevog sustava, i ima promjer oko ekvatora od 12756 km, no ipak malen u usporedbi s recimo najvećim planetom Sunčevog sustava Jupiterom koji ima 11 puta veći promjer od zemlje.

Na taj dan sjetimo se nešto reći, napisati ili pokrenuti neku akciju kojom želimo obilježiti Dan planeta Zemlje.

Međutim, taj datum predstavlja idealan trenutak da se zapitamo kako Zemlja, kojoj smo posvetili ovaj jedan dan u godini, reagira na naša djela u svih ostalih 364 dana?

Može li ta jedna gesta dobre volje koju ćemo učiniti postati naša rutina?

27. ožujka 2011. godine u 20,30 h, gradovi diljem svijeta isključili su svjetla na jedan sat po svojem lokalnom vremenu "Sat za naš planet".

Osnovna je poruka ove akcije podrška svim aktivnostima kojima bi se spriječile štetne promjene klime prouzročene ljudskim djelovanjem.

Priredili: Jure Krištić, 1.h

Josip Tonkić, 1.e