U svijetu bajke Ivane Brlić Mažuranić
Autor: Martina Sertić, 20. 4. 2012.

U svijetu bajke I.B. Mažuranić

Manifestacija se održava u Slavonskom Brodu svake godine u tjednu rođendana spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić (rođena 18. travnja u Ogulinu).

Na Ivanim trgu u Slavonskom Brodu se svake godine u travnju svečano otvara dječja manifestacija U Svijetu Bajki Ivane Brlić Mažuranić.

Manifestacija je pokrenuta 1974. godine a u ranim devedesetim zamire zbog rata (dok topovi govore muze šute...). Nekoliko godina poslije rata obnavlja se i nastavlja ova dječja manifestacija.

Organizator manifestacije je Upravni odjel za društvene djelatnosti grada Slavonskog Broda uz pomoć Ministarstva kulture RH, Matice Hrvatske, lokalnih medija (Radio Brod, Radio Slavonija, SBTV, Posavska Hrvatska i SBOnLine.Net), Turističke zajednice, Zajednice Tehničke kulture i osnovnih škola Slavonskog Broda.

U programu manifestacije U Svijetu Bajki Ivane Brlić Mažuranić koja traje čitav tjedan (od nedjelje do petka) su susreti djece iz stradalih hrvatskih gradova, dječje radionice poput literalne, kazališne, likovne, foto radionice i predstave za djecu.

Prvi dan tjedna je predstava za djecu na Ivaninom trgu, pred njenom kućom u kojoj je napisala skoro sve svoje bajke i priče za djecu, Nakon toga slijedi pun tjedan predstava i radionica a od 2007. i ulični festival.

Manifestacija završava vraćanjem "ključeva grada" gradonačelniku i svečanom predstavom u Osnovnoj Školi Ivana Brlić Mažuranić koja time obilježava Dan Škole.

Osnovna škola Ivana Brlić-Mažuranić je poznata u Slavonskom Brodu kao 'šarena škola' jer je i izvana i iznutra oslikana likovima iz Ivaninih bajki. Oslikavanje škole je vodila profesorica i slikarica Đurđa Vilagoš a slike su napravili učenici ove osnovne škole.

Priredila: Tomislava Jozić, 2.e

Dani_Ivane_Brlic_Mazuranic.ppt (1,009.00 KB)