U petak, 8. listopada 2010. godine učenici 1. c razreda Industrijsko-obrtničke škole, Slavonski Brod - automehatroničari u predvorju škole održali su predavanje i video prezentaciju povodom Dana neovisnosti namijenjenu svim učenicima i djelatnicima škole.
8. listopada - Dan neovisnosti Republike Hrvatske
Hrvatski narod je u svojoj višestoljetnoj prošlosti prošao kroz burna vremena. Još u srednjem vijeku osnovana je samostalnu kneževina te potom kraljevina Hrvatska. Naime, neovisnost hrvatskog naroda prekinuta je početkom 12.stoljeća. Godine 1102.za vrijeme vladavine dinastije Arpadovića, Hrvati su ušli u državnu zajednicu s kraljevinom Ugarskom .Tada je Hrvatska izgubila nezavisnost i međunarodni identitet. Ta unija je potrajala do kraja Prvoga svjetskog rata te je potom Hrvatska stupila u vezu sa Srbijom i stvorena je Jugoslavija.
Hrvatska se nalazila unutar socijalističke Jugoslavije koja se sastojala od šest republika ( Bosne i Hercegovine, Makedonije, Crne gore, Srbije, Slovenije i Hrvatske). Ustavom iz 1974. godine svakoj je republici zajamčeno pravo na samoodređenje do odcjepljenja. Socijalistička Republika Hrvatska definira se u tom ustavu kao ,, državna i samoupravna zajednica '' . Ipak, to je bilo mrtvo slovo na papiru dok je bio živ Tito ( do 1980.)
Pojavom višestranačja u Sovjetskom Savezu (1989/90.) omogućeno je rađanje demokracije u komunističkim zemljama europskog istoka. Tako je i u Hrvatskoj došlo do demokratskih promjena. Hrvatski narod referendumom se opredijelio za neovisnost .
Dana 25.lipnja 1991.godine Hrvatski sabor je, poštujući rezultate referenduma, donio Deklaraciju o proglašavanju suvremene i samostalne Republike Hrvatske. Odluku sabora blokirala je međunarodna zajednica, tako što je Hrvatska bila prinuđena potpisati „ Brijunsku deklaraciju“ ( 7.srpnja .1991). Brijunskom deklaracijom određen je moratorij (odgoda od tri mjeseca) stupanja na snagu odluke o neovisnosti. Tom odgodom međunarodna zajednica je pokušavala naći rješenje jugoslavenske krize.
Dana 7. listopada kada je isticao tromjesečni moratorij zrakoplovi JNA pogodili su raketama povijesnu jezgru Zagreba i Banske dvore u kojima se nalazilo tadašnje državno vodstvo i prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, koji je slučajno ostao živ.Zbog tih okolnosti, te mogućih novih zračnih napada za Zagrebsutradan 8.10.1991.godine u podrumu Inine zgradeu Šubićevoj ulici u Zagrebu potajno je održana sjednica svih triju saborskih vijeća.
http://www.braniteljski-portal.hr/sadrzaj/video-vijest/4440
Na toj povijesnoj sjednici jednoglasno je donesena odluka o stupanju na snagu raskida svih državnopravnih veza s Jugoslavijom.
http://www.sabor.hr/Default.aspx?art=15019
Također, da ne priznaje valjanim niti jedan pravni akt, bilo kojeg tijela koje nastupa u ime bivše federacije. http://www.youtube.com/watch?v=CbhSZ3pc7VI
Taj dan slavimo kao Dan neovisnosti. Dan kada je nakon devet stoljeća ponovo oživjela samostalna Hrvatska država. To je državni blagdan koji u punom smislu riječi simbolizira ostvarenje vjekovnog sna hrvatskog naroda o vlastitoj i neovisnoj državi.
Spomen-ploča ispred zgrade INA-e u Šubićevoj ulici u Zagrebu
Učenici 1. c razreda Industrijsko-obrtničke škole, Slavonski Brod - automehatroničari