Međunarodni dan mira (21. rujna)
Autor: Tomislav Ćosić, 20. 9. 2010.

Međunarodni dan mira ustanovljen je 1981. godine u UN-u kao dan nenasilja i prekida vatre. Svake godine narodi u svijetu odaju počast miru na različite načine, pa će to učiniti i naša škola na inicijativu 1.A razreda i njihova razrednika Željka Habeka. Uključi se i ti!

1981.g. Ujedinjene nacije (UN) su proglasile 21. rujna Međunarodnim danom mira!

Svakodnevno promišljanje i ulaganje napora za izgradnju mira veoma je važno jer smo okruženi rastućom polarizacijom u društvu, smanjenom ekonomskom sigurnošću, eskalacijom nasilja, sve većom nesigurnošću ljudskoga života, te izazovima zaštite ljudskih prava. Mir ne znači isključivo odsustvo sukoba i nasilja manjeg ili većeg razmjera - mir predstavlja trajne napore koji se ulažu u razvoj društava i pojedinaca, mir daje prilike učenju i aktivnom djelovanju. Mir označava društvo svjesnih i savjesnih pojedinaca koji teže nenasilnom rješavanju sukoba i izgradnji društveno pravednih odnosa.

„U svakom izmučenom stvorenju

ovoga svijeta

sramote se ljudska prava,

osuđuju diktature,

optužuje se šutljiva nedjelatnost“

Phil Bosmans

Zato nemamo pravo šutjeti!

Dan mira je i „dan prekida vatre“ bez obzira o kakvim se razmiricama radi: osobnim, političkim, poslovnim!

Zamislite jedan dan bez nasilja, što bi to značilo za cijelo čovječanstvo!

Učenicima, njihovim roditeljima, profesorima i djelatnicima Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod postavljamo pitanje na dan 21. rujna 2010.g. Međunarodni dan mira:

Što možete učiniti za mir?

Program obilježavanja Međunarodnog dana mira:

1.      Postavljanje panoa u velikoj i maloj zgradi škole s prigodnim sadržajem,

2.      Paljenje svijeća kod panoa,

3.      Kod oba panoa učenici, profesori i djelatnici škole moći će napisati u bilježnicu svoja razmišljanja o miru. Najbolje misli objavit će se na Internetskoj stranici škole!

Pozivamo vas da primijetite Dan mira 21. rujna, razmislite o njemu i date svoj doprinos – nikad nije uzaludno!

Učenici i razrednik 1.A razreda IOŠ Slavonski Brod