BRODSKI HODATON
Autor: Davor Knežević, 22. 9. 2022.

Europe Direct Slavonski Brod, koji djeluje pri Europskom domu Slavonski Brod, organizirao je Brodski hodaton 22. rujna na Trgu Ivane Brlić-Mažuranić. I učenici Industrijsko-obrtničke škole su se pridružili obilježavanju ovog značajnog datuma, važnog za zdravlje i kvalitetu života svih nas. Brodski hodaton organizira se u okviru Europskog tjedna mobilnosti (16. – 22. 9.)

Europski tjedan mobilnosti je manifestacija koju je pokrenula Europska unija s ciljem da se potakne javna svijest i aktivnosti građana na poticanje mjera usmjerenih smanjenju zagađenja okoliša, promoviranju sredstva javnog prijevoza i alternativnih modela prijevoza i kretanja - skejtanja, rolanja, bicikliranja u središnjim gradskim ulicima tijekom ETM-a. Tema ovogodišnje manifestacije je „Bolja povezanost“, a obuhvaća svaki vid održivog prijevoza u gradskom okruženju. Tema je odabrana kako bi se pojedinci diljem Europe ponovno međusobno povezali nakon više mjeseci izolacije, ograničenja i prepreka uzrokovanih pandemijom bolesti COVID-19. Ljudi se mogu povezati, primjerice, na način da se sastaju na trgu u svojem gradu dolazeći pješke, vozeći bicikl ili koristeći javni prijevoz. Pametnim planiranjem i bolje organiziranim prijevozom omogućuje se efikasnije povezivanje mjesta i osoba.

Ovogodišnji slogan “Kombiniraj i kreći se!“.

Manifestacija je sastavljena od tri glavne komponente; tjedna aktivnosti, trajnih mjera za uvođenje održive mobilnosti te "Dana bez automobila".

Glavni događaj je 22. rujna i popularno nazvan Danom bez automobila.

Dok smo čekali da manifestacija započne, skupilo se mnoštvo učenica i učenika drugih osnovnih i srednjih škola. Upoznavali smo se i družili s njima.

Obišli smo štandove institucija i udruga koje sudjeluju u obilježavanju ETM - Europskog doma Slavonski Brod, PU brodsko-posavske i Gradske organizacije Crvenog križa. Nakon toga smo raspoloženi i uživajući u vedrom danu prošetali od Trga I. B. Mažuranić nogostupom ulica Petra Krešimira IV., T. Skalice i Šetališta braće Radića, ponovno do Korza.