Prirodni fenomeni i najpoznatije građevine svijeta
Autor: Martina Sertić, 14. 6. 2011.

Prirodni fenomeni i najpoznatije građevine svijeta

Panamski kanal je umjetni kanal u najužem dijelu Srednje Amerike koji spaja Atlantski ocean (Karipsko more) s Tihim oceanom (Panamski zaljev).

Dug je 81,6 km. Na najužem mjestu je širok 91,5 m, a na najširem 350 m. Dubina iznosi 13,7 m.

Jezero Titicaca , na 3810 metara nadmorske visine, najviše je jezero na svijetu na kojem je moguća komercijalna plovidba.

S površinom od oko 8.300 kvadratnih kilometara (širine 65 km i dužine oko 194 km), Titicaca je najviše slatkovodno jezero u Južnoj Americi.

Taj Mahal, je arhitektonski spomenik u Agri, gradu u indijskoj saveznoj državi Uttar Pradesh koji je izgradio mogulski car Šah Džahan kao spomen za svoju rano preminulu ženu Perzijanku Mumtaz Mahal.

Havaji ili Država Hawaii je otočje u Tihom oceanu koje pripada kao savezna država Sjedinjenim Američkim Državama. Stariji naziv za ovu državu bio je Sandwichki otoci.

Grand Canyon je kanjon veoma strmih litica koji je milijunima godina dubila i izdubila rijeka Colorado i sastavni je dio istoimenog nacionalnog parka, jednog od najstarijih u SAD.

Jedan od najvećih pristalica i obožavatelja kanjona je bio američki predsjednik Theodore Roosevelt koji je ovdje puno puta uživao u krajoliku i lovu na pume (planinske lavove).

Izradio: Hajdin Pervanić, 1.b

Ostatak pogledajte na prezentaciji koja je priložena u ppt dokumentu.

cuda.svijeta.ppt (10.11 MB)