preskoči na sadržaj

Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod

Login
Završni radovi

  

Javni mediji

         

      

        

         

 

Arhiva naših vijesti

VIRTUALNA ŠETNJA KROZ ŠKOLU

 

Zanimljivosti

Školski list Iskra 

ISKRA 2019 

ISKRA 2018

 

Korisni linkovi

 

 

 

Brojač posjeta
Ispis statistike od 10. 10. 2010.

Ukupno: 455509
Ovaj mjesec: 1510
Ovaj tjedan: 565
Danas: 15
Naslovnica
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Učenici Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod na 3. brodskom „HODATONU“
Autor: Davor Knežević, 17. 9. 2021.


Brodskim Hodatonom započeo je 20. Europski tjedan mobilnosti, manifestacija koju je pokrenula Europska unija. Održava se od 16. do 22. rujna s ciljem poticanja javne svijesti i aktivnosti građana usmjerenih smanjenju zagađenja okoliša uzrokovanog povećanjem motoriziranog prometa u urbanim sredinama. Također se, jednakom važnošću, želi ukazati na važnost fizičke aktivnosti kao i na alternativne načine prijevoza i kretanja.

 

Tema ovogodišnjeg Europskog tjedna mobilnosti je:

„ODRŽIVA MOBILNOST ZA ZDRAVIJI ŽIVOT!“,

 

a slogan:

“KREĆIMO SE ODRŽIVO! OSTANIMO ZDRAVI!“

 

Akcijom smo svi pozvani da održavamo svoju tjelesnu i mentalnu razinu sposobnosti tako birajući da vlastitim snagama ili alternativnim prijevoznim sredstvima prolazimo i istražujemo ljepote svog grada, regije ili države te da se tako brinemo o okolišu i zdravlju sebe i drugih.

 

 

Učenici Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod s voditeljem Goranom Adelsbergerom prof TIZK, su se također uključili u akciju i 16. 09. 2021. učestvovali na brodskom Hodatonu.

 

 

 

Prohodali smo od naše škole do korza gdje su se također okupili učenice i učenici drugih škola. Tu smo se informirali o alternativnim vrstama putovanja i kretanja, koje manje zagađuju, štede novac i dobri su za naše zdravlje,  a potom smo, nakon druženja, prošetali predodređenom rutom.

 

Tko želi znati više:

Brojne studije ukazuju na to kako aktivna mobilnost smanjuje depresiju, tjeskobu i druge probleme u vezi s mentalnim zdravljem, a poziva se i na veću usmjerenost na odnos između mentalnog zdravlja i gradske mobilnosti. Pokazalo se kako kraća putovanja poboljšavaju dobrobit jer omogućavaju osobama mobilnost u gradu i obavljanje svakodnevnih obaveza i socijalizaciju.

Druga prioritetna tema je tjelesno zdravlje, koje uključuje utjecaj onečišćenja zraka i buke, kao i koristi od aktivne mobilnosti. Aktivna mobilnost primijenjena na osobna vozila može imati dva pozitivna učinka: može povećati tjelesno zdravlje i smanjiti emisije iz ispušnih cijevi. Osim hodanja i bicikala, novi trend alternativnog prijevoza čine električni bicikli i električni romobili u središtima gradova – što je poznato kao mikromobilno rješenje.

Važnost sigurnosti usmjerena je na najnovija dostignuća u pogledu sigurnosti prijevoza, uključenosti osoba smanjene pokretljivosti i opsežne mjere sigurnosti na cestama u gradskom okruženju kojima se suzbijaju prometne nesreće i smrtnost. 

Diljem Europe i svijeta COVID-19 donio je promjene u korištenju prijevoza – pozitivne promjene u smanjenju emisije štetnih plinova i smanjenju prometnih nesreća, ali i smanjeno korištenje javnog prijevoza koje bitno utječe na kvalitetu života. Samo 0.2% do 1.2% slučaja zaraze COVIDOM-19 se može dovesti u vezu s korištenjem javnog prijevoza pa strah od zaraza ne bi trebao biti prepreka.

I vi možete sudjelovati u Europskom tjednu mobilnosti!





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju