DRŽAVNA SMOTRA UČENIČKIH ZADRUGA
Autor: Davor Knežević, 14. 10. 2019.

Zadruga učenika Industrijsko-obrtničke škole- ZUIŠ osvojila je 3.mjesto na Županijskoj smotri učeničkih zadruga Brodsko-Posavske županije i time ostvarila preduvijet za sudjelovanje na Državnoj smotri.

31.smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske održana je od 8.-11.listopada 2019.godine u Vinkovcima.

Voditeljica zadruge profesorica Ines Delhusa i dva učenika naše škole Fabijan Lazarić i Tihomir Lukač prisustvovali su smotri. Smotra se odvijala 9.i 10. listopada u dvorani Barun Trenk. Na smotri je sudjelovalo 70 zadruga iz RH i 4 zadruge iz inozemstva. Na našem izložbenom prostoru predstavili smo proizvode zadruge (šajbu za mljevenje mesa, kuke za meso, lijevke za klanje, vješalice,privjeske, stalak zakišobrane dr.).

Prezentirali smo izradu proizvoda na 3D-printeru. Povjerenstvu, gostima i sudionicima smotre objasnili  smo pripremu i način rada na 3D-printeru, što im je bilo izuzetno zanimljivo.

Veliku pozornost  je privukao i naš Robot-alkar (upravljan putem Bluetootha pomoću mobitela) i mnogi su željeli naučiti upravljati njime.

Osvojili smo nagradu za prijavljeni “NAJPROIZVOD”- šajba za mašinu za mljevenje mesa.

Mnogi su bili oduševljeni degustacijom kulena (proizvodom naše šajbe) koji smo donijeli za zajednički stol kao tradicijsko jelo iz našeg kraja.

Upoznali smo zadrugare iz drugih škola, vidjeli što sve oni rade i prozvode, ostvarili nova prijateljstva. Bilo je to zanimljivo i poučno iskustvo.

Tihomir Lukač (3.b)