EUROPSKI DAN JEZIKA
Autor: Davor Knežević, 27. 9. 2019.

I ove godine smo u našoj školi obilježili Europski dan jezika koji ćeš drugu godinu za rednom obilježavamo u znaku borbe protiv vršnjačkog nasilja, a u sklopu školskog preventivnog programa.

Prigodnim plakatom smo prikazati dio europskih jezika i naučiti jednu od četiri čarobne riječi. Oprosti.

Ako se nađete pred plakatom koji su napravili učenici 1.c i 2.e sa profesoricom Suzanom Mihelčić probajte pogoditi u jeziku koje države se radi i usput naučite reći OPROSTI.

O čemu se radi?

Europski dan jezika obilježava se 26. rujna svake godine. Na taj se dan slavi jezična raznolikost kontinenta s

• više od 200 europskih jezika,
  • 24 službena jezika EU-a,
  • oko 60 regionalnih/manjinskih jezika
  • i još mnogo drugih jezika koje govore ljudi iz drugih dijelova svijeta.

Zašto obilježavamo taj dan?

Prilika je to za:

• jačanje svijesti o raznolikosti jezika u Europi,
  • promicanje kulturne i jezične raznolikosti te
  • poticanje ljudi svih dobi na učenje jezika – poznavanjem više od jednog jezika olakšava se povezivanje s drugima i pronalaženje posla te se omogućuje rast poduzeća.

Tko stoji iza toga?

Europski dan jezika uveli su Europska komisija i Vijeće Europe

koje predstavlja 800 milijuna Europljana iz 47 zemalja. U događanjima sudjeluju mnogi jezični i kulturni instituti, udruge, sveučilišta i osobito škole. Dan jezika uveden je 2001., u Europskoj godini jezika, i otada se obilježava svake godine.

4