Ponedjeljak, srijeda, petak

Ispis statistike od 10. 10. 2010.

DAN BEZ MOBITELA U PROMETU 2018
Autor: Davor Knežević, 19. 10. 2018.

Drugu godinu zaredom u okviru kampanje osvješćivanja o opasnostima korištenja mobitela u prometu obilježava se 21. 10. kao nacionalni Dan bez mobitela u prometu.

Ove godine će se u nedjelju 21. 10. s porukama „Niti jedan poziv i niti jedan SMS nije vrijedan života“  na ulicama Slavonskog Broda građanima Hrvatske, a povodom Dana bez mobitela u prometu obraćati učenici slavonskobrodskih srednjih škola.

S Trga Ivane Brlić Mažuranić poći prema raskrižjima i i prometnicama Slavonskog Broda noseći transparente s porukama kampanje te tako upozoriti i svoje sugrađane da se valja suzdržavati od korištenja mobitela u prometu, jer je on danas četvrti ubojica na cesti!

Učenicima Tehničke škole Slavonski Brod i Industrijsko - obrtničke škole i njihovim profesorima pridružit će se predstavnici Grada Slavonskog Broda i PU Slavonski Brod i okupljenima iznijeti podatke o stanju u prometu u gradu te što se sve čini da bi se prometne nesreće smanjile, a posebice s naglaskom na korištenje mobitela u prometu.

Događanju će se pridružiti i poznati hrvatski pjevač Damir Kedžo, ambasador ovogodišnje kampanje Dan bez mobitela u prometu, koji će izvesti i nekoliko svojih najpopularnijih pjesama.

Projekt Dan bez mobitela u prometu provodi Hrvatska udruga menadžera sigurnosti kao kampanju osvješćivanja, a u cilju smanjenja prometnih nesreća uzrokovanih upravo korištenjem mobitela i to od strane svih sudionika, vozača, biciklista i pješaka. Mobitel je četvrti ubojica na cesti, a u Hrvatskoj ga za volanom koristi 91 posto vozača, 33 posto biciklista te 50 posto pješaka prelazi prometnice pogleda usredotočena na ekrane pametnog telefona, a ne na zbivanja oko njih.

Prema istraživanju distrakcije koje je kao prvo takvo u Hrvatskoj napravljeno s Fakultetom prometnih znanosti u okviru kampanje reakcije vozača s mobitelom za volanom su dva do tri puta sporije. Drugim riječima, ako vozač tipka dok vozi, automobil pri brzini od 60 km/h je bez ikakvog nadzora 100 metara, odnosno 12 pješačkih prijelaza.

U Slavonskom Brodu učenici će svojim sugrađanima dijeliti i edukativnu publikaciju „Mobitel – skriveni ubojica na cesti“ koja govori o opasnostima njegova korištenja u prometu

Pokrovitelji Dana bez mobitela u prometu 2018. su Ministarstvo unutarnjih poslova i Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture i Hrvatska gospodarska komora . Sufinancirana je iz Nacionalnog programa sigurnosti cestovnog prometa, a generalni joj je sponzor je HEP.

Web stranica http://danbezmobitelauprometu.uhms.hr/

FB stranica: https://www.facebook.com/DanBezMobitelaUPrometu/