10 ŽENSKIH ZAPOVIJEDI
TOP 5 ZABRANJENIH ULETA
1. Imaš lijepe oči … (ili bilo koji drugi dio tijela)
2. Hoćeš se provozati…(imam…)
3. Nema toga što ti ne bih radio…
4. Hej, Koka! (urlici s pola ulice…)
5. Imaš za poruku?
ZABRANJENE TEME I DILEME
Pitali su nas … odgovaramo …
NASILJE MEĐU VRŠNJACIMA
Nasilje je prisutno u ljudskom društvu, vjerojatno, oduvijek. Od fizičkog napada do emocionalnog nasilja; ismijavanja, isključivanja i izolacije iz društva, ponižavanja, nazivanja pogrdnim imenima i sl.
Posljednjih godina su ovakve pojave sve prisutnije i u školama, nekadašnjoj oazi mira i autoriteta. Što se to danas događa i kako riješiti takve pojave?
Moramo priznati veliku pozitivnu ulogu škole u promicanju nenasilja, tolerancije, kulture i ostalih vrednota koje pridonose boljim odnosima u društvu, ali što učiniti s verbalnim, a ponekad i fizičkim nasiljem koje se pojavljuje u školskim dvorištima pa čak i na školskim hodnicima.
Trebamo dobro promisliti prije nego što pokušamo odgovoriti na ovo pitanje … No, tu priča nije ni započela pa tako ni ne završava… Djeca se već u OŠ nadjačavaju i vrijeđaju, a roditelji rješavaju takve sukobe vrijeđajući jedni druge; muškarci zlostavljaju žene kako bi bili veće „muškarčine“; djevojke se međusobno bore i ponižavaju, a i na Internetu koji nas vodi u napredniji svijet i društvo razvija se „elektronsko nasilje“.
Tako se na Facebooku često pojavljuju poruke neprimjerena, uvredljiva sadržaja upućena nekome poznatome.
Ne preostaje nam ništa drugo već otvoreno iskazati nezadovoljstvo zbog takvog života koji svi zajedno živimo i pokušati progovoriti – slobodno, bez straha o svemu ovome.
Možda će nas netko jednom čuti?
KADA STUPITI U SEKSUALNI ODNOS
– POTREBA SEKSUALNOG ODGOJA U ŠKOLAMA – -NEŽELJENA TRUDNOĆA-
Bilo bi dobro o ovim temama što više razgovarati s roditeljima, ali u nemogućnosti ostvarivanja takvih obiteljskih odnosa neprocjenjivo bitna uloga pripada školama i zdravstvenim ustanovama.
Čini nam se da tu još nedostaje organiziranog i zajedničkog djelovanja. Rezultat toga su veliki broj pobačaja i zdravstvenih problema te, nažalost, neželjena djeca.
Žalosno, ali istinito!
Ono što je naša mala ekipa o ovoj temi saznala je sljedeće:
· Za seksualni odnos nema točne dobne granice.
·Sve veći broj tinejdžerica u seksualni odnos stupa i prije 15-te godine.
·Gubitak nevinosti nije nešto čime bi se trebalo hvaliti već se treba hvaliti time kako znaš što želiš.
·Djevojke u odnose najčešće ulaze na nagovor i insistiranje starijih dečki koji nemaju strpljenja za želje djevojaka.
·Mladima su potrebni razgovori s roditeljima o 'zabranjenim temama', ali ih zbog neugodnosti izbjegavaju i jedni i drugi.
·Sve informacije o potrebnoj zaštiti možete potražiti kod liječnika.
·Roditelji prečesto kritiziraju svoju djecu i za njihove probleme saznaju posljednji.
IZLASCI
Eh, što reći na ovu temu?
Današnja mladež jako rano počinje izlaziti u kafiće, noćne klubove…Ja sam počela izlaziti s 14 godina i sada kad imam punih 18 vidim da mi je to bilo prerano … no, kamo svi, tu i ja…
Što se to događa u gradu u kasnim noćnim satima?
Svašta. Cijeli grad je okružen narodnjacima pa ih izbjeći ne možeš. Tu su i vikend-opijanja, drogiranja…Doći do alkohola uopće nije teško jer je ulaz slobodan maloljetnicima pa su onda i alkohol i ostalo pristupačni.
Ostaje se do dugo u noć iako je to maloljetnicima zabranjeno. Policija je prisutna, ali puno toga ne poduzima. Racijama odvedu maloljetnike u postaju i pozovu roditelje.
Što mogu roditelji učiniti?
Ne baš puno. Plate kaznu (500kn ili?) i djeca opet krenu po starom.
Odgovarale: I. Sigurnjak, I. Lučić, I. Galić, J. Varoščić
2. f