Obilježena 70.obljetnica Industrijsko obrtničke škole Slavonski Brod
Autor: Davor Knežević, 2. 11. 2016.

Dana 28.10.2016. obilježena  je 70. obljetnica Industrijsko obrtničke škole Slavonski Brod.

Kao lider strukovnog obrazovanja na našem području Industrijsko-obrtnička škola unazad deset godina radi na projektima strukovnog obrazovanja i opremanja i uvođenja novih kvalifikacija i upravo danas bila je prigoda za svečano otvorenje praktikuma za zanimanje monter optičkih kablova koji je sastavni dio projekta vrijednom milijun i 400 tisuća kuna a kojeg škola provodi u suradnji s Obrtničkom komorom Brodsko- posavske županije i tvrtkom El Brod.

- Veseli da smo upravo danas otvorili praktikum u kojem će se educirati i školovati buduće generacije opti montera.
Uz pomoć projekta OPTI MONTI postali smo prvi u Hrvatskoj koji će školovati kadrove kojih nema na tržištu a za kojima već sada postoji potreba u Slavonskom Brodu, u čitavoj Hrvatskoj ali i u Europi jer optika je budućnost. Pozitivno je što je ovaj projekt iznikao iz potreba koje su došle s tržišta rada jer upravo tvrtka El Brod ima sama potrebu za ovom vrstom stručnih kadrova. - rekla je voditeljica projekta OPTI MONTI, Vikic Lukić.

Ovim projektom osposobljeno je prvih 15 montera za novo, perspektivno zanimanje, dobili su certifikat upravo za novi program koji je odobren od Agencije za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te je verificiran u Ministarstvu znanosti i obrazovanja.

Luka Mladinović, ravnatelj Industrijsko obrtničke škole i sam je bio nekad njen učenik. Škola se vremenom razvijala kroz područja strojarstva, elektrotehnike, brodogradnje i računalstva." Korak po korak podizali smo nivo i pedagoški standard opremajući praktikume, laboratorije i posebno radionice. Naši učenici uče radeći na zadacima i izlaze iz škole spremni za tržište rada. Tijekom školovanja u radionicama rade na praktičnim zadacima i daju svoj obol ovoj školi. U vremenima kada za školstvo nema puno novaca i sami zarađujemo, pišemo projekte kako bi što uspješnije pratili nove tehnologije i u tom pogledu bili u korak s vremenom."