"FOTOGRAFIJA NA TRAGU EU PRIČA"
Autor: Administrator , 20. 4. 2015.

Dana 15. travnja 2015. u Galeriji umjetnina grada Slavonskog Broda (Spomen dom Dragutina Tadijanovića), svečano je otvorena izložba radova sudionika na mobilnosti u Portugalu, koji je dio projekta odobrenog od strane Agencije za mobilnost RH, u sklopu ERASMUS+ projekata mobilnosti.

Naime, projekt "FOTOGRAFIJA NA TRAGU  EU  PRIČA" je usmjeren na učenike koji se školuju za fotografe u strukovnim školama u Slavoniji, a  koji su obavili  stručnu praksu u mjestu Braga u Portugalu. Mobilnost je ostvarena  od 25. siječnja 2015.- 8. veljače 2015.

Praktična nastava je omogućena u  tvrtkama i u obrtima u kojima su učenici upoznali  nove tehnologije u radu i načine kako se znanjem, vještinama i kompetencijama nametnuti na tržištu. Sudionici su imali prilike vidjeti organizaciju rada , priviknuti se na novu radnu i tehnološku disciplinu te se socijalizirati u potpuno novoj radnoj sredini.

Tijekom mobilnosti su  obavljali poslove iz djelokruga svojeg zanimanja: snimanja fotografija na slobodnu temu u interijerima i exterijerima, procesu obrade na različitim programima na računalu,  te objavi  na različitim medijima.

Boraveći na stručnoj praksi proširili su  svoja znanja i vještine, stekli samopouzdanje u radu i komunikaciji, te su povećali  svoje jezične kompetencije. Na mobilnosti su upoznali  novu kulturu i običaje te veliki broj ljudi koji se bave istim zanimanjem. Projekt uključuje 10 učenika iz Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu i pet učenika iz Srednje strukovne škole Antuna Horvata iz Đakova.

Ova mobilnost ima za cilj stjecanje novih znanja, vještina i kompetencija iz područja fotografije, a ujedno je kod svih sudionika došlo do stjecanja svijesti o multikulturalnosti i poštivanju tuđih običaja, povećanju razine tolerancije i povećavanja sposobnosti komunikacije općenito, ali osobito one na stranom jeziku.

Na izložbi su svi učenici primili certifikate i potvrfde za sudjelovanje, koje će im uvelike pomoći prilikom zapošljavanja na zahtjevnom europskom tržištu.

Na izložbi je predstavljen i kratki video uradak kojim je dočaran svakodnevni život Portugala, a na posjetitelji su imali prilike čuti i fado te kušati Psteus de Nata-kolače koje portugalci nezaobilazno konzumiraju uz kavu.

Također su tu i naranče, čija stabla se nalaze u svakom dvorištu, a koje je pravi doživljaj konzumirati uz cimet. Sva osjetila su bila zastupljena, i svi posjetitelji su zaista uživali.