Započeo natječaj za najbolje projekte i međunarodnu suradnju škola na temu solidarnosti
Autor: Administrator , 12. 2. 2015.

Akademija centralno-europskih škola (ACES) započinje natječaj za najbolje projekte u okviru prekograničnih školskih partnerstava i sve škole u Hrvatskoj pozvane su da se priključe.

U tijeku su prijave na natječaj koji već niz godina raspisuje Interkulturelles Zentrum iz Beča u suradnji s Včelí Dom iz Bratislave pod pokroviteljstvom Zaklade Erste.

Ovaj projekt/mreža implementira multilateralnu suradnju osnovnih i srednjih škola, sa svrhom promoviranja ideje "europskih vrijednosti" kao što su multikulturalnost, međusobno razumijevanje, solidarnost i mirni suživot svih ljudi/građana Europe.

Uz Hrvatsku, članice ACES-a su: Albanija, Austrija, BiH, Bugarska, Crna Gora, Češka, Kosovo, Mađarska, Makedonija, Moldova, Rumunjska, Slovačka, Slovenija i Srbija. U projektu sudjeluju škole zemalja članica, a pravo sudjelovanja imaju učenici od 12. do 17. godina.

Tema ovogodišnjeg natječaja je solidarnost.

ACES teži društvu u kojem se ljudi brinu jedni o drugima, ne samo o sebi i svojim bližnjima, nego prihvaćaju odgovornost prema drugima i teže dobrobiti svakog pojedinca u zajednici. Budući da je aktivna solidarnost izuzetno važna za socijalnu koheziju i održivo društvo, tema ovogodišnjeg natječaja je:

1. ''Prihvaćanje solidarnosti: Brinemo, usuđujemo se i dijelimo!''
  2. ''Embracing solidarity: We care, dare and share!''

Škole se pozivaju na uspostavu suradnje sa školama iz gore navedenih zemalja. Na mrežnoj stranici ACES-a je dostupan alat "Partner finder" koji će olakšati pronalaženje partnerske škole iz druge zemlje za suradnju na zajedničkom međunarodnom projektu.

Natječaj je otvoren do 15. travnja 2015. godine.

Radni jezik projekta je engleski jezik.

Prijave se šalju elektronskim putem popunjavanjem prijavnog obrasca dostupnog na adresi http://www.aces.or.at/application-form.

Postupak odabira projekata

Po završetku natječaja međunarodno izborno povjerenstvo odabire najbolje projekte kojima dodjeljuje financijsku potporu.

Tijekom razdoblja implementacije projekta bit će organizirana dva međunarodna događanja za predstavnike odabranih projekata kako bi se suradnja dodatno poboljšala i otvorile nove mogućnosti suradnje škola iz zemalja članica ACES projekta.

Detaljne informacije o projektu ACES dostupne su na adresi http://www.aces.or.at/ ili izravno:

Interkulturelles Zentrum, Vienna, Austria
Rebecca Zeilinger