Noć muzeja
Autor: Martina Sertić, 31. 1. 2014.

Ove godine uz Muzej Brodskog Posavlja i Galeriju umjetnina grada Slavonskog Broda u programima Noći Muzeja sudjeluju po prvi puta i Galerija Goll, Spomen galerija Ivana Meštrovića iz Vrpolja, te Muzej tambura iz Slavonskog Broda.

Bogat program manifestacija Noć Muzeja, u sklopu koje je posjetiteljima ulaz na sva događanja otvoren, u Muzeju Brodskog Posavlja počinje u 18 sati kada će Muzej svoja vrata otvoriti posjetiteljima. Uz program otvorenja izložbe Muravićevih djela bit će predstavljeni i Muravići u 101 brodskoj priči Zvonimira Toldija.

Od 20 do 22 sata program je fotografa Industrijsko-obrtničke škole, a od 20 do 24 sata svi posjetitelji imat će mogućnost pozirati umjetniku Predragu Gollu u sklopu programa nazvanog Portretni Kroki. Grafička radionica čiji je voditelj Igor Čabraja od 21 je sat do ponoći. Kompletan program Noći Muzeja trajat će do jedan sat iza ponoći, a pratit će ga i prigodna prodaja Muzejskih aplikacija.-

Posjetitelji su pozvani da svojim fotografijama sudjeluju na natječaju za najbolju fotografiju "Noći muzeja 2014." koju mogu napraviti večeras pri posjetu Muzeju.

Ovogodišnja noć muzeja bogatija je i za tri nova sudionika. Uz Muzej Brodskog posavlja i Galeriju umjetnina grada Slavonskog Broda, ove godine po prvi put sudjelovat će i Galerija Goll, Spomen galerija Ivana Maštrovića iz Vrpolja i Muzej tambura iz Slavonskog Broda.

Tomislav Lukić, prokurist galerije Goll kaže kako će večeras biti pokazano 35 radova koje brodska publika većinu nije ranije imala prilike vidjeti. Posebno mjesto na ovoj izložbi namijenjeno je umjetničkom ravnatelju Galerije, Predragu Gollu koji se predstavlja s devet radova. Prvi put će brodskoj publici biti dostupna njegova djela iz 1967. i 1995. godine, dok je poseban dodatak predstavljanje božićnih i uskrsnih čestitki koje je umjetnik slao uglednim Brođanima.

Popratni program Galerije Goll u Noći muzeja 2014. godine podjednako će zanimati ljubitelje likovne i filmske umjetnosti, kao i sve one kojima su draga protekla brodska vremena.

Naime, u jednosatnim razmacima prikazivat će se dokumentarni filmovi iz serije "Skica za portret" o brodskim slikarima: u 19,45 film o Vladimiru Beciću, u 20,45 film o Predragu Gollu, u 21,45 film o Marku Kernu te u 22,45 film o Đurđi Vilagoš.

Po prvi puta u Noći Muzeja sudjeluje i Spomen galerija Ivana Meštrovića u Vrpolju gdje sve počinje večeras u 19 sati kolaž programom "Ivanu Meštroviću u čast" učenika OŠ Ivan Meštrović iz Vrpolja. Program se nastavlja u 21 sat s prigodnim glazbenim programom.

Noć Muzeja obilježit će i Brodska udruga tamburaša. U Muzeju tambure uz obavezne zvuke tambure za ovu priliku bit će postavljena i izložba Bećarac na UNESCO-ovoj listi zaštićenih nematerijalnih dobara.  Od 19:00 sati bit će prikazani kratki dokumentarni filmovi o bećarcu a u 20:00 sati nastup je ženske pjevačke skupine.