Nastavnici Industrijsko - obrtničke škole iz Slavonskoga Broda na međunarodnom skupu o zavarivanju
Autor: Martina Sertić, 5. 11. 2013.

Na 7. Međunarodnom savjetovanju o zavarivanju održanom u Slavonskom Brodu prezentirana su tri rada djelatnika Industrijsko-obrtničke škole.

Timu Industrijsko-obrtničke škole iz Slavonskoga Broda ovo je već četvrta međunarodna konferencija na kojoj se prezentiraju radovi vezani za edukaciju zavarivača.

Krajem 2011. godine, među prvima u svijetu, krenulo se sa istraživanjem o utjecaju virtualnih simulatora na edukaciju zavarivača i promoviran je moderan sustav S – K – S ( vještina – znanje – stabilnost ).

Tijekom 2012. tim brodske Industrijsko-obrtničke škole prvi je u svijetu u Končar Metalne konstrukcije, izvodio korekciju tehnike zavarivanja profesionalnih zavarivača pomoću  virtualnog simulatora.  Iste godine prezentirana su dva rada i to na Europskoj konferenciji EUROJOIN 8 i 2. Svjetskoj tehničkoj konferenciji „Welding Trainer 2012“.

O vrijednosti istraživanja i predloženog sustava obrazovanja govori i odobreni projekt Leonardo da Vinci – Partnerstva u kojem će na konačnom obliku sustava S – K – S kao sustava cjeloživotnog obrazovanja zavarivača raditi partneri iz 5 zemalja: Portugala, Njemačke, Švicarske, Austrije i Hrvatske.

Koordinator projekta je Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod, Hrvatska, a partneri:

- European Welding Federatiion, Portugal

- GSI - Gesellschaft für Schweißtechnik International mbH, Niederlassung Bildungszentren Rhein-Ruhr, Njemačka

- Schweizerischer Verein für Schweisstechnik, Švicarska

- Fronius, Austrija

- Končar Metalne konstrukcije, Zagreb, Hrvatska

Tihi partneri u projektu su:

- Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih, Zagreb, Hrvatska

- ĐĐ Termoenergetska postrojenja, Slavonski Brod, Hrvatska

- Hrvatsko društvo za tehniku zavarivanja, Zagreb, Hrvatska

- Hrvatski zavod za zapošljavanje, Zagreb, Hrvatska

- Instituto de Soldadura e Qualidade, Portugal.

Radovi prezentirani na konferenciji su:

1. NOVE METODOLOGIJE I PRIMJENA SUVREMENIH TEHNOLOGIJA U OBRAZOVANJU ZAVARIVAČA VJEŽBENIKA IPROFESIONALACA

Ana Konjatić, Gordana Potnar – Matković, Edita Margeta, Mirta Szügyi, Željko Habek

2. UVOĐENJE VWTS U TRENING ZAVARIVAČA VJEŽBENIKA I PROFESIONALNIH ZAVARIVAČ

Mirta Szügyi, Ana Konjatić, Edita Margeta,  Željko Habek

3. PSIHOFIZIČKI I PSIHOSOCIJALNI TRENING ZAVARIVAČA

Goran Adelsberger, Josipa Antunović, Maja Lozinjak, Mirta Szügyi, Željko Habek

Radovi su izazvali veliku pozornost sudionika.

Tijekom cijelog savjetovanja mogla se pogledati izložba uređaja, opreme i dodatnih materijala za zavarivanje. Na izložbi je prezentiran i virtualni uređaj za zavarivanje FRONIUS za MAG i REL zavarivanje, a prezentaciju uređaja i njegovih mogućnosti vrlo uspješno je provodio Željko Krijan, stručni učitelj Industrijsko-obrtničke škole iz Slavonskoga bRoda.