Autor: Martina Sertić, 24. 5. 2013.

Fotogalerija

Danas je u Industrijsko-obrtničkoj školi predstavljen projekt "Nova metodologija poučavanja i komunikacije u izvođenju praktične nastave u području CNC tehnologije".

Projekt je predstavljen medijima i učenicima osmih razreda osnovnih škola koji su zainteresirani za nastavak školovanja u ovoj školi. Nositelj ovog projekta je Industrijsko-obrtnička škola iz Nove Gradiške s kojom je uspostavljen video-link, tako da je projekt simultano predstavljen i u Slavonskom Brodu i u Novoj Gradiški. Mediji i učenici imali su priliku vidjeti CNC stroj u radu, a također i poslušati izlaganja ravnatelja u Gradiški i Brodu.

Ravnatelj brodske industrijsko-obrtničke škole gospodin Luka Mladinović nam je pobliže predstavio projekt: "Ovo je projekt čiji je nositelj industrijsko-obrtnička škola iz Nove Gradiške, a mi smo partneri. Zvali su nas za partnere zato što radimo na istim projektima – imamo ista zanimanja, iste poteškoće, a cilj projekta je da se unaprijedi praktična nastava u području CNC tehnologije, a ovdje je upravo naglašeno to da se težište stavi na metodiku – način poučavanja učenika jer današnja nastava mora biti usmjerena ka učeniku, učenik mora biti u središtu pozornosti jer je on taj koji treba dobiti kompetencije da bude spreman za tržište rada.

Ovdje u projektu također treba naglasiti da smo mi dvije škole, pilot škole koje pokušavaju u Hrvatskoj pokrenuti suradnički odnos između dvije srodne škole, a mi smo škole na području brodsko-posavske županije gdje učenici mogu dobiti potrebne kompetencije – slične ili iste s kojima će lako kročiti u svijet rada.

Metode učenja su bitne za učenike i ovdje i u Novoj Gradiški, tako da mi koristimo i ljude i opremu u obje škole da se nadopunjavamo. Također je bitno reći da će se ova oprema koristiti u industrijskom parku Nova Gradiška jer su i oni sudionici projekta."

Potencijalnim budućim CNC operaterima najvažnije je pitanje zaposlenja, a ravnatelj Mladinović o tržištu rada za CNC operatere kaže: "90% iz prošle generacije su se već zaposlili i rade, jedan dio će ići dalje u školovanje. Neki dan su bili iz tvrtke Đure Đakoviću, tražili su nekoga da preporučimo, a mi smo im nažalost morali reći da ovog trenutka nema nikog jer su se svi već zaposlili negdje."

Uskoro će se u industrijskoj školi moći obučavati i operateri koji su ranije završili drugu školu: "U postupku smo verifikacije jednog programa usavršavanja, koji će trajati 100 sati, a moći će ga upisati svi koji su završili nekakvu školu vezanu uz tehniku jer oni veći imaju određena predznanja za rad, a sada će se samo dodatno usavršiti.

Nakon obuke biti će osposobljeni za tržište rada. Programi za 20-ak dana idu prema agenciji i Ministarstvu, a mi se nadamo da će taj program biti verificiran do iduće školske godine." – rekao je ravnatelj Luka Mladinović

Samu praktičnu nastavu CNC operatera predstavio nam je profesor Andrija Jelenić, dipl. ing. strojarstva, profesor praktične nastave strojarske grupe predmeta: "U našoj školi obrazujemo razne profile, među njima su auto-mehatroničari i CNC operateri koji su najsuvremenije zanimanje i takoreći 'top topova'.

Obuku provodimo na najsuvremenijim strojevima – imamo CNC savijačicu, CNC glodalicu FANUC, CNC glodalicu MT-250, CNC tokarilicu INDEKS GS30 i CNC tokarilicu MT-250. Učenici s tim zanimanjem ne bi trebali imati problema pri pronalasku posla jedan dan kad završe našu školu, a godišnje imamo jedan razred CNC operatera."

Preuzeto: http://sbonline.net/cnc-operateri-nemaju-problema-pri-zaposljavanju#&panel3-1