Solarna elektrana u Industrijsko – obrtničkoj školi
Autor: Martina Sertić, 15. 5. 2013.

FOTOGALERIJA

SLAVONSKI BROD- Slavonskobrodska Industrijsko obrtnička škola uskoro će, zahvaljujući investiciji ukupne vrijednosti 1,3 milijuna kuna dobiti novu radionicu za automehatroničare te solarnu elektranu, kapaciteta 10 kW.

„U projekt izgradnje solarne elektrane smo krenuli prije dvije godine u suradnji sa školama iz Nove Gradiške i Zadra. Brodsko – posavska županija je financirala solarnu elektranu koju smo montirali na krov nove radionice i učionice“, kaže ravnatelj Industrijsko – obrtničke škole Luka Mladinović.

Dodajući da će solarna elektrana u rad biti puštena nakon kontrolnih mjerenja koja će biti obavljena idući tjedan.

Vrijednost same solarne elektrane je oko 170 000 kuna, a prema procjenama isplatit će za otprilike sedam godina.

Električnu energiju škola će, temeljem 14-godišnjeg ugovora, proizvedenu energiju prodavati HEP-u, dok će tehničku toplu vodu koristiti proizvedenu u solarnom toplovodnom sustavu koristiti za vlastite potrebe. Pored solarne elektrane budući automehatroničari će dobiti suvremeno opremljenu učionicu i praktikum

Prema informacijama koje smo dobili sve je više škola zainteresiranih za obnovljive izvore energije, pa će takve centrale u budućnosti vjerojatno imati većina škola u županiji.

Izvor: http://sbonline.net/solarna-elektrana-u-industrijsko-obrtnickoj-skoli#&panel3-1

Župan Danijel Marušić danas je posjetio Industrijsko obrtničku školu u Slavonskom Brodu koja će zahvaljujući investiciji od 1,3 milijuna kuna uskoro dobiti novu radionicu za automehatroničare te solarnu elektranu, kapaciteta 10 kW. Sama solarna elektrana je koštala oko 170.000 kuna, a prema planovima će se isplatiti za otprilike sedam godina.

Škola je i sklopila ugovor s HEP-om na 14 godina te će im prodavati električnu energiju. Tehničku toplu vodu proizvedenu u solarnom toplovodnom sustavu industrijsko-obrtnička škola koristit će vlastite potrebe. Učenici će dobiti i praktikum te suvremeno opremljenu učionicu.

- Sve je više škola zainteresiranih za obnovljive izvore energije i nadam se kako će takve centrale u budućnosti imati što više škola u županiji, rekao je župan Danijel Marušić.

"Brodsko – posavska županija je financirala solarnu elektranu koju smo montirali na krov nove radionice i učionice, a u sam projekt smo krenuli prije dvije godine“, kazao je ravnatelj Industrijsko – obrtničke škole Luka Mladinović. Solarna elektrana u rad će biti puštena nakon kontrolnih mjerenja koja će biti obavljena idući tjedan.

Izvori: http://www.ebrod.net/slavonski-brod/vijest/solarna_elektrana_u_industrijsko_____obrtni__koj___koli-1798.html