Besplatne pripreme za državnu maturu
Autor: Martina Sertić, 2. 4. 2013.

U Danima hrvatskog jezika Gradska knjižnica organizira besplatne radionice "Kako napisati esej za državnu maturu".

SLAVONSKI BROD - Gradska knjižnica Slavonski Brod u Danima hrvatskog jezika (11.-17. ožujka) maturantima nudi besplatne edukativno-pokazne radionice za pismeni dio ispita iz hrvatskog jezika. Na taj način, oni koji se žele bolje pripremiti za državnu maturu, imaju priliku uštedjeti oko tisuću kuna, koliko se inače naplaćuju takve i slične pripreme.

U planu je pet radionica naziva „Kako napisati esej za državnu maturu", održavat će se u terminu od deset do dvanaest sati, a prva će biti 16. ožujka. Vodit će ih mr.sci. Darija Mataić Agičić, profesorica hrvatskog jezika i književnosti.

Radionicama su obuhvaćeni interpretativni školski esej, usporedna raščlamba dvaju ili više predložaka (usporedni esej) te raspravljački školski esej.

Osnovno polazište radionica je: sastaviti esej tako da se ne odvoji sadržaj od forme, odnosno, uputiti na vlastiti način izlaganja, osobnu interpretaciju (temeljenu na predgovorima, pogovorima, ranije stečenim znanjima na području književnosti, teorije književnosti...) te vrijednostima i znanjem stečenim na području znanosti i filozofije, povijesti, umjetnosti...

Poseban naglasak bit će na poticanju maturanata prema misaonoj razradi problematike, prikazu vlastitog kritičkog osvrta na navedene informacije i sposobnosti umjetničkog oblikovanja rečenog. Gramatičke i pravopisne i stilske zakonitosti pisanja bit će interpolirane u svaku pojedinu radionicu.

Svi zainteresirani mogu se javiti osobno u Gradskoj knjižnici, ili na telefon 035 446 963.

Detaljnije o programu u privitku.

PRIVITAK