ACES natječaj za sve škole u Hrvatskoj
Autor: Martina Sertić, 15. 3. 2013.

Akademija centralno-europskih škola započinje natjecanje za najbolje projekte u okviru prekograničnih školskih partnerstava i sve škole u Hrvatskoj pozvane su na sudjelovanje u natjecanju.

Raznovrsnost je tema ovogodišnjeg poziva Akademije centralno-europskih škola (ACES) za  prekogranične školske projekte, pod nazivom "Ja i drugi: Otkrivanje raznovrsnosti oko mene i u meni“. Natjecanje predstavlja jednu od najvećih međunarodnih školskih mreža u regiji. Hrvatska je jedna od zemalja koje sudjeluju u natjecanju, a sudionici mogu prijaviti projekte do 30. travnja 2013. godine.

Škole širom Hrvatske pozvane su da pronađu partnersku školu u jednoj od zemalja sudionica programa aces, putem baze koja je dostupna na adresi www.aces.or.at/partnerfinder, a partnersku školu mogu odabrati u skladu sa zajedničkim interesima i zahtjevima. Sa odabranom školom razrađivat će ideje za zajednički projekt koji će se baviti različitim vidovima raznovrsnosti, kao što su identitet, diskriminacija, zajednički standardi i vrijednosti. Detaljne informacije o procesu prijave i odabira mogu se pronaći na adresi www.aces.or.at.

U današnjem društvu, raznovrsnost je norma, a ne izuzetak: ljudi različitih nacionalnosti, religija, godišta, spola i seksualne orjentacije žive zajedno i trebali bi se jednako odnositi jedni prema drugima. Škole, a posebno školski projekti kao što je aces, pružaju mogućnost interakcije sa ljudima iz različitih okruženja, kao i uzajamne razmjene iskustava i učenja.

Mrežu ACES je osnovala Zaklada ERSTE 2006. godine. Za koordinaciju inicijative su zadužene neprofitne organizacije Interkulturalni centar iz Austrije i VČELI DOM iz Slovačke, uz podršku ministarstava obrazovanja svih zemalja članica. Cilj je da se omogući i unaprijedi kulturni dijalog i suradnja mladih ljudi u različitim zemljama, kao i da se stvori mreža međusobne razmjene znanja, učenja i inovativnosti. Do sada je u aces programu sudjelovalo oko 23000 učenika i 3000 nastavnika.

Od 2007. godine, ukupno 33 škole iz Hrvatske sudjelovale su u aces programu, a škole koje su protekle godine dobile nagrade za svoje prekogranične projekte su Ekonomska i upravna škola Osijek, Elektrostrojarska škola Varaždin i Centar za odgoj i obrazovanje Ivan Štark iz Osijeka. Ove godine, pored zemalja bivše Jugoslavije, sudjeluju i Albanija, Austrija, Bugarska, Češka, Mađarska, Moldavija, Rumunjska i Slovačka.