Učenici Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod na 3. brodskom „HODATONU“
Autor: Davor Knežević, 17. 9. 2021.

Brodskim Hodatonom započeo je 20. Europski tjedan mobilnosti, manifestacija koju je pokrenula Europska unija. Održava se od 16. do 22. rujna s ciljem poticanja javne svijesti i aktivnosti građana usmjerenih smanjenju zagađenja okoliša uzrokovanog povećanjem motoriziranog prometa u urbanim sredinama. Također se, jednakom važnošću, želi ukazati na važnost fizičke aktivnosti kao i na alternativne načine prijevoza i kretanja.

Tema ovogodišnjeg Europskog tjedna mobilnosti je:

„ODRŽIVA MOBILNOST ZA ZDRAVIJI ŽIVOT!“,

a slogan:

“KREĆIMO SE ODRŽIVO! OSTANIMO ZDRAVI!“

Akcijom smo svi pozvani da održavamo svoju tjelesnu i mentalnu razinu sposobnosti tako birajući da vlastitim snagama ili alternativnim prijevoznim sredstvima prolazimo i istražujemo ljepote svog grada, regije ili države te da se tako brinemo o okolišu i zdravlju sebe i drugih.

Učenici Industrijsko-obrtničke škole Slavonski Brod s voditeljem Goranom Adelsbergerom prof TIZK, su se također uključili u akciju i 16. 09. 2021. učestvovali na brodskom Hodatonu.

Prohodali smo od naše škole do korza gdje su se također okupili učenice i učenici drugih škola. Tu smo se informirali o alternativnim vrstama putovanja i kretanja, koje manje zagađuju, štede novac i dobri su za naše zdravlje,  a potom smo, nakon druženja, prošetali predodređenom rutom.

Tko želi znati više:

Brojne studije ukazuju na to kako aktivna mobilnost smanjuje depresiju, tjeskobu i druge probleme u vezi s mentalnim zdravljem, a poziva se i na veću usmjerenost na odnos između mentalnog zdravlja i gradske mobilnosti. Pokazalo se kako kraća putovanja poboljšavaju dobrobit jer omogućavaju osobama mobilnost u gradu i obavljanje svakodnevnih obaveza i socijalizaciju.

Druga prioritetna tema je tjelesno zdravlje, koje uključuje utjecaj onečišćenja zraka i buke, kao i koristi od aktivne mobilnosti. Aktivna mobilnost primijenjena na osobna vozila može imati dva pozitivna učinka: može povećati tjelesno zdravlje i smanjiti emisije iz ispušnih cijevi. Osim hodanja i bicikala, novi trend alternativnog prijevoza čine električni bicikli i električni romobili u središtima gradova – što je poznato kao mikromobilno rješenje.

Važnost sigurnosti usmjerena je na najnovija dostignuća u pogledu sigurnosti prijevoza, uključenosti osoba smanjene pokretljivosti i opsežne mjere sigurnosti na cestama u gradskom okruženju kojima se suzbijaju prometne nesreće i smrtnost.

Diljem Europe i svijeta COVID-19 donio je promjene u korištenju prijevoza – pozitivne promjene u smanjenju emisije štetnih plinova i smanjenju prometnih nesreća, ali i smanjeno korištenje javnog prijevoza koje bitno utječe na kvalitetu života. Samo 0.2% do 1.2% slučaja zaraze COVIDOM-19 se može dovesti u vezu s korištenjem javnog prijevoza pa strah od zaraza ne bi trebao biti prepreka.

I vi možete sudjelovati u Europskom tjednu mobilnosti!