π (pi)DAN
Autor: Administrator , 14. 3. 2020.

π (Ludolfov broj ili Arhimedova konstanta)

14. ožujka u cijelom  svijetu  obilježava se Dan broja π( ili 3/14 po američkom zapisu datuma) jer su 3,14 tri najznačajnije znamenke broja π u decimalnom zapisu. Broj π definira se kao omjer opsega i promjera kruga. Broj π je iracionalan broj što znači da ima beskonačno decimala koje se ne ponavljaju periodički. Nije ga moguće zapisati kao razlomak.

Pi je spojio i dva najpoznatija genija 20. i 21. stoljeća, naime, na ovaj se poseban dan rodio Albert Einsten, a umro Stephen Hawking.

Dana 12. ožujka učenici naše škole su i ove godine sa svojim profesorima na satima Matematike obilježili Dan broja Pi.

Uz prigodne plakate u hodniku izložili smo i stotinjak decimala broja Pi.

Organizirano je natjecanje u nabrajanju decimala broja Pi. Na natjecanju je sudjelovalo 20 učenika. Najbolji rezultat škole ostvario je učenik 1.g. razreda Danijel Tolić koji je zapamtio 50 decimala. Pohvaljujemo sve učenike koji su aktivno sudjelovali u obilježavanju ovog dana, a naročito učenike koji su se natjecali. S aktivnostima nastavljamo i sljedeće godine te očekujemo još veći odaziv naših učenika.

Ines Delhusa

Pi pjesma (pročitajte pod opširnije)

Pi pjesma

Pitam se, pitam,