2011-12-07 20:03:39

Međunarodni dan volontera

Razrednica Manda Bojko, prof., vodila je svoj razred 1.j u posjet Domu umirovljenika, gdje su se upoznali sa životom starijih osoba u Domu i ponudili svoju pomoć i druženje. Posjet je vrlo dobro prošao i učenici su bili lijepo dočekani u Domu.

Međunarodni dan volontera

 

Generalna skupština UN-a proglasila je 1985. godine, 5. prosinac "Međunarodnim danom volontera". U Pekingu je 2002. godine donesena Opća deklaracija o volonterstvu gdje je "Crveni V" prihvaćen kao univerzalni simbol volonterstva. U više od 100 zemalja svijeta 5. prosinac proslavlja se kao dan "dobrih ljudi".

 

Unutrašnjost Doma umirovljenika u Slavonskome Brodu

 

Volonterski rad je neplaćeni, slobodno izabran rad koji se obavlja u okviru organiziranih okolnosti, u korist drugih i/ili društva, a osobe koje ga obavljaju ne ovise o njima za vlastito uzdržavanje (definicija nizozemske vlade). Volonteri su najznačajnija snaga svakog nacionalnog društva, pokretačka "snaga humanosti" i nositelji vrednota ljudskog potencijala. Rade u svojim zajednicama gdje mogu na najbolji način pružiti pomoć, a njihov rad nije rad zbog novca, nego radi provedbe programa.     

 

1.j ispred doma umirovljenika u Slavonskome Brodu

                                 

Postoje bezbrojni primjeri koji ukazuju da volonteri i volonterstvo doprinose izgradnji socijalnog i ljudskog potencijala, te da povećavaju uključivanje građana u socijalni razvoj. Ujedno, volonteri u svakoj državi predstavljaju ogroman ljudski potencijal koji posjeduje relevantna znanja i vještine korisne za ljudsku zajednicu Također za uspješno uključivanje civilnih udruga u društvena zbivanja preduvjet je aktivno partnerstvo između državnih i stručnih institucija te uključivanje poslovnog sektora, uz uzajaman i nužan protok informacija. 

 

 

Volonterstvo u Hrvatskoj

 

Razvoj civilnog društva kod nas je rezultirao povećanim brojem udruga koje raznovrsnim programima i aktivnostima pomažu u rješavanju mnogih društvenih probleme. Većina udruga počiva na volonterskom radu. 

Prema definiciji iz članka 3. Zakona o volonterstvu "Volontiranjem se smatra dobrovoljno ulaganje osobnog vremena, truda, znanja i vještina kojima se obavljaju usluge ili aktivnosti za dobrobit druge osobe ili za opću dobrobit, a obavljaju ih osobe na način predviđen ovim Zakonom, bez postojanja uvjeta isplate novčane nagrade ili potraživanja druge imovinske koristi za obavljeno volontiranje."

 

 

Udruge volontera u Hrvatskoj

 

Važno je napomenuti da je u Hrvatskoj registrirano više od 48.000 udruga, a u Zagrebu je njih gotovo 7000 u kojima djeluje velik broj volontera, društveno aktivnih građana koji sojim radom i djelovanjem pomažu razvoju našeg civilnog društva. No, još uvijek, kad su u pitanju aktivnosti oko donošenja nekih važnih zakona i odluka značajnih za naše društvo, onda utjecaj volontera nije na dovoljno održivoj razini, tj. rezultati volonterskog rada nisu primjereno valorizirani.

Međutim i ovdje se dosta postiglo s obzirom da su donesena određena pravila kojima se regulira volontiranje u RH kao što je donošenje Zakona o volonterskom radu (NN 58/200/), Etičkog kodeksa volontera (NN 55/2008) te utvrđivanjem Volonterskih nagrada u Republici Hrvatskoj.

U Zagrebu djeluje Volonterski centar Zagreb koji kroz djelovanje svojih volontera radi na jačanju i podizanju svijesti o pitanju volonterstva u cilju angažiranja ljudi  da sudjeluju u volonterskim aktivnostima.


Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod