2022-11-07 15:19:00

Obilježavanju „Svjetskog dana trčanja“ i „Zdravog života“.

U organizaciji županijskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije, Medicinske škole, Sportsko rekreacijskog centra Step i Ultramararton kluba Mazator
na Trgu Ivane Brlić Mažuranić je 4. 11. 2022. organizirano obilježavanje

„Svjetskog dana trčanja“ i „Zdravog života“

Prva manifestacija Svjetskog dana trčanja održana je 1999. godine, a danas u njoj sudjeluje stotine tisuća trkača i hodača diljem svijeta.

KROS ekipa Industrijsko – obrtničke škole Slavonski Brod je  također sudjelovala  u obilježavanju ovoga važnoga dana…

Unatoč oblacima, sivilu, prohladnom vremenu i rominjajućoj kiši, okupili smo se i raspoloženo se družeći proveli, drugačiji, nezaboravan dan…!

Svjetski dan trčanja/hodanja je svjetska proslava tjelesne aktivnosti koja potiče pripadnike svih dobnih skupina da budu aktivni i redovito se kreću. Nije važno koliko brzo ili koliko daleko trčite ili hodate – važno je sudjelovati na sebi najprimjereniji način. Važno je zabaviti se i unaprijediti vlastito zdravlje!

 

 

Trčanje i hodanje su osnovni oblik kretanja i izvrstan način za zadovoljavanje osnovne biološke potrebe čovjeka za kretanjem. Oni su jedna je od najučinkovitijih, najekonomičnijih i najjednostavnijih tjelesnih aktivnosti dostupnih cijeloj populaciji. Koristi i pozitivne psihotjelesne promjene trčanja i/ili hodanja su mnogostruke: prevenira pretilost, bolesti srca, visoki krvni tlak i dijabetes tipa 2, smanjuje rizik od srčanog udara, povećava kardiorespiratorni kapacitet, poboljšava cirkulaciju i funkcije cijeloga organizma, promiče zdrave stilove života i pomaže pri reduciranju loših i nezdravih navika (pušenje, alkohol i druge ovisnosti), poboljšava kvalitetu sna, raspoloženje, koncentraciju, smanjuje tjeskobu i stres, čini pojedinca zadovoljnim samim sobom i povećava mu samopouzdanje.

Da bi se smanjio rizik razvoja bolesti, održalo i unaprijedilo zdravlje,
preporučuje se redovito trčati 30 minuta ili hodati 60 min tri do pet puta tjedno,
a  da bi zdravstvena korist bila veća, treba povećati vrijeme i frekvenciju trčanja/hodanja.


Naučili smo i da intenzitet i ekstenzitet aktivnosti treba prilagoditi individualnim mogućnostima pojedinca i, ako je moguće, aktivnost provoditi u prirodi, na svježem zraku.
Pozitivne tjelesne promjene koje se događaju uslijed redovitog trčanja/hodanja utječu i na poboljšanje kvalitete sna, raspoloženja, koncentracije, smanjenje tjeskobe i stresa, te na zadovoljstvo pojedinca samim sobom i povećanje samopouzdanja.

Prihvatimo zdravlje i povedimo brigu o kretanju, zdravoj prehrani, količini sna, odmora i oporavaka, brizi o mentalnom zdravlju, socijalnim aktivnostima…

Goran Adelsberger, prof TiZK

 

 

 

 

 


Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod