Naša Škola je pobjednik natjecanja „ NAVIKE PROMIJENI ŠKOLU OPREMI“
Autor: Davor Knežević, 25. 5. 2022.

U sklopu projekta „PAMETNE ŠKOLE 2“  19.svibnja 2022. održana je ceremonija proglašenja pobjednika natjecanja „Navike promijeni, školu opremi“. Ovo natjecanje  promoviralo je energetsku učinkovitost i rezultiralo stvarnim uštedama energije u osnovnim i srednjim školama u Tuzlanskom kantonu (BiH) i Brodsko-posavskoj županiji (RH). U natjecanju, održanom u periodu od 1.12.2021. godine do 31.3.2022. godine sudjelovalo je ukupno 118 škola. U natjecanje je bilo uključeno ukupno 33.132 učenika i uposlenika.

Učenice i učenici, nastavno osoblje i svi ostali uposlenici i uposlenice ovih škola su tijekom natjecanja energiju i vodu štedjeli isključivo promjenom svog ponašanja, bez ikakvih dodatnih financijskih ulaganja.

Tijekom četveromjesečnog natjecanja, škole sudionice su ostvarile značajne energetske i ekološke uštede. Ukupna ušteda energije (potrošnja toplinske energije, potrošnja električne energije, i potrošnja vode), iznosi 58.998,16 kilovat-sati (kWh), što predstavlja smanjenje potrošnje energije od 2,75% u odnosu na potrošnju u istom razdoblju prošle odnosno pretprošle godine. Ukupno smanjenje emisije ugljičnog dioksida, ostvareno kao rezultat energetskih ušteda u svim kategorijama natjecanja iznosi 39,39 tCO2.

Škola iz  Brodsko- posavske županije koja je ostvarila najveće uštede je Industrijsko-obrtnička škola Slavonski Brod, dok su iz Tuzlanskog kantona, zbog identičnog rezultata kao pobjednice proglašene dvije škole: Osnovna škola Grivice (Banovići) i Osnovna škola Vražići (Čelić).

Škole pobjednice bit će nagrađene s ugradnjom centraliziranog sistema upravljanja energijom (engl. Central Energy Management System – CEMS). Ugradnja CEMS-a i obuka uposlenika i učenika škola o upravljanju ovim sistemom, biti će realizirana u listopadu 2022. godine, i omogućiti će školama da u budućnosti ostvare još veće uštede energije.