Novi proizvod iz praktikuma automatike i robotike
Autor: Davor Knežević, 25. 5. 2022.

Za potrebe ZUIŠ zadruge učenici 2.b razreda s profesoricom Ivanom Vladić osmislili su i  napravili novi proizvod, personalizirane podmetače od prirodnih materijala, drvo i pluto. Filip i Mihael objasnili su kako je tekao proces od ideje do realizacije. U praktikumu automatike i robotike u IOŠ SB imamo  robotsku ruku koja ima i modul za lasersko graviranje. Kako bi izveli graviranje potrebna nam je .SVG datoteka iz koje će program generirati g kod.

Osmislili smo nekoliko modela koje ćemo gravirati, te iste izradili u Solidworks-u, te obradili u programu Inkscape-u. Nakon spajanja modula za lasersko graviranje, potrebno je povezati robotsku ruku s programom Rotriks i definirati sve parametre. Nakon kontrole, generiramo G kod i pokrenemo rad, te nekoliko minuta poslije dobijemo gotov proizvod.