Ljetna akademija robotike – DuBrotic u Dubrovniku
Autor: Davor Knežević, 25. 9. 2021.

U sklopu projekta Regionalni centar kompetentnosti „Slavonika 5.1“ UP.03.3.1.04.0018 u razdoblju od 22.kolovoza do 29. kolovoza je održana Ljetna akademija robotike u Dubrovniku. Akademija je bila namijenjena učenicima i nastavnicima mentorima 11 partnerskih škola. Ukupno je sudjelovalo 36 učenika i 12 nastavnika mentora, a tema je bila sastavljanje i programiranje robota.

Glavni ciljevi su bili usvojiti nova znanja i vještine u području robotike i programiranja kod učenika, a kod nastavnika razviti primjenjive inovacije u poučavanju. Također, jedna od svrha ljetne akademije je bila i stvaranje mreže poznanstva s učenicima i nastavnicima iz partnerskih škola kako bi se uspostavila zajednička suradnja i komunikacija kao važan aspekt kvalitetnog obrazovanja s naglaskom na promociju i uvježbavanje strukovnih vještina.

U sklopu ljetne akademije učenici su iskazali svoju kreativnost kombiniranjem i preuređivanjem postojećih znanja i sadržaja, a kroz 6-dnevni rad naglasak je bio na promoviranju vještina kritičkog mišljenja, znatiželje, kreativnosti i koraka dolaska do rješenja kroz eksperimentiranje. Uz aktivni i edukativni  dio na ljetnoj akademiji učenici su imali priliku upoznati znamenitosti te dojmljivu baštinu Dubrovnika.

Ljetna akademija robotike – DuBrotic u Dubrovniku je još jedna uspješno realizirana aktivnost projekta Regionalni centar kompetentnosti (RCK) „Slavonika 5.1“   koju je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.