Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991
Autor: Administrator , 16. 11. 2018.

Program obilježavanja Dana sjećanja na žrtvu Vukovara 1991 će se održati u subotu ispred Kapele Svete Ane u brodskoj Tvrđavi kada je predviđena zajednička molitva za sve žrtve Vukovara te sve ostale žrtve Domovinskog rata diljem Hrvatske.

Nakon toga palit će se lampioni duž Vukovarske ulice te ispred spomenika poginulim hrvatskim braniteljima i poginuloj djeci u Domovinskom ratu.

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara obilježava se i u našoj školi paljenjem lampiona i uređivanjem panoa, te izradom crteža i plakata u čast svim žrtvama domovinskog rata.

Vukovar je stari barokni grad, poznat po Domovinskom ratu i strašnim razaranjima. Među mnoštvom vrlo atraktivnih, ali u ratu teško stradalih građevina, ističu se dvorac Eltz iz XVIII st., barokne zgrade u središtu grada, franjevački samostan, župna crkva sv.Filipa i Jakova, pravoslavna crkva sv. Nikolaja i dr. Izvan grada na obali Dunava prema Iloku nalazi se Vučedol, bogato arheološko nalazište.

Osamostaljenjem Hrvatske 1991. godine došlo je do otvorene agresije Srbije na Vukovar i Hrvatsku. Nakon što je većina srpskog stanovništva (sva srpska djeca) pobjegla iz grada, počela je bitka za Vukovar, u kojoj su hrvatske snage branile grad protiv vojske JNA, srpskih četničkih i drugih paravojnih formacija i srpske vojske, koja je imala golemu premoć u ljudstvu i tehnici.

Srpsko je granatiranje sravnilo grad sa zemljom. Nakon tri mjeseca ogorčenih borba, Vukovar je 18. studenog 1991. godine pao u srpske ruke. U agresiji na Vukovar 1991. godine, JNA i srpske paravojne postrojbe ubile su najmanje 1739 osoba.

Nakon oslobodilačkih akcija u drugim krajevima Hrvatske 1995. godine, počeli su pregovori o povratku Vukovara pod hrvatsku vlast. Lokalna je samouprava u Vukovaru počela djelovati sredinom 1997. g. Hrvatsko Podunavlje je mirno reintegrirano u Republiku Hrvatsku 15. siječnja 1998. godine. Otad se mnogo radi na obnovi grada i povratku svih stanovnika, te se oživljavaju kulturni i drugi vidovi gradskog života. Obilježava se svake godine 18. 11.