PREDSTAVLJANJE ZBIRKE ZRNO PIJESKA AUTORA ŽELJKA KRIJANA
Autor: Administrator , 26. 10. 2017.

Antun Branko Šimić davno je o sebi i svojim prijateljima napisao stihove "Pjesnici su čuđenje u svijetu. Oni idu zemljom i njihove oči velike i nijeme rastu pored stvari.“ Upravo je tim riječima profesorica hrvatskog jezika i voditeljica programa Gordana Đeldum 24. listopada u 19 sati otvorila večer predstavljanja pjesničke zbirke „Zrno pijeska“ autora Željka Krijana.

Nakon uvodnog pozdrava i kratkog predstavljanja zbirke pjesama „Zrno pijeska“, čije je izdavanje u rujnu 2017. godine omogućila Industrijsko-obrtnička škola, uslijedile su interpretacije izabranih pjesama iz Zbirke. Pjesme su recitirali i interpretirali Ivana Jandrić, Ivana Raič Pilipović, Nives Romanjek, Ines Delhusa, Marina Krijan, Dalibor Velički i Josip Skoko uz instrumentalnu pratnju Ivana Matoševića.

Željka Gavranović

SBplus.hr

Rijetko viđen broj posjetitelja u čitaonici Gradske knjižnice u Slavonskom Brodu iznenadio je samog autora, ali i domaćine – djelatnike brodske knjižnice. Željku su Krijanu podršku došli dati mnogi – većina nastavnika Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu u kojoj gospodin Krijan predaje predmete iz područja strojarstva, njegova majka i ostali članovi obitelji, brojni prijatelji, susjedi, učenici i poznanici. Već se iz toga dalo iščitati da se radi o osebujnom i voljenom čovjeku, a pozitivno i veselo ozračje te opuštena atmosfera obilježili su ovaj događaj.

Iz kratkih smo uvodnih crtica o autorovu životu saznali da je rođen 30. rujna 1961. u Puli, da je završio Višu tehničku školu te da jako voli Ruščicu u kojoj je živio od 1968. do 1992. i preseljenja u Slavonski Brod. Predstavljen je kao nastavnik, glazbenik, član KUD-a „Zrinski Frankopan“, samozatajni slikar te svestrani autor i pjesnik.

Ravnatelj Industrijsko-obrtničke škole u Slavonskom Brodu Luka Mladinović naglasio je kako je Željko Krijan svojim pjesmama pokazao da umjetnost ide i uz strukovne škole koje pohađaju zavarivači, strojobravari i CNC-operateri te da stihove mogu razumjeti svi ljudi velikog srca bez obzira na zanimanje. Njihov je zaposlenik, naglasio je ravnatelj, Zbirkom obogatio i istaknuo općeobrazovnu, humanističko-kulturnu stranu škole u kojoj predaje.

Skriveni su talent samozatajna pjesnika Željka Krijana prepoznale ranije spomenute kolegice iz Stručnog vijeća nastavnika Hrvatskog jezika kojima je autor prvima dao na uvid svoja djela. Veliku je podršku i poticaj za daljnje stvaranje dala autorica predgovora Zbirke Ružica Junačko, autorova prijateljica s kojom ga veže ljubav prema pjesmi, plesu i Ruščici.

Spomenuta pjesma „Klupa u parku“ objavljena je i uvrštena u Zbirku najljepših lirskih pjesama na hrvatskom jeziku što je veliko priznanje autoru i poticaj za daljnje stvaranje. Ružica Junačko je stihovima „Što je ostalo ne bi u kola stalo“ nazočnima poručila da novih autorovih pjesama ima pregršt te da ovo zasigurno nije njegova posljednja zbirka.

Željka Gavranović

SBplus.hr