IMPLEMENTACIJA PROGRAMA PREVENCIJE KOCKANJA MLADIH „TKO ZAPRAVO POBJEĐUJE?“
Autor: Davor Knežević, 16. 3. 2017.

U Hrvatskoj se u posljednjih desetak godina dogodio veliki porast broja prodajnih mjesta igara na sreću, posebno sportskih kladionica i automat klubova. Iako su sve igre na sreću ilegalne maloljetnicima, rezultati istraživanja u Hrvatskoj pokazuju da je oko 83% mladih barem jedanput u životu kockalo, a mladići kockaju značajno više od djevojaka.

Čak 36% mladića, učenika srednjih škola, redovito se kladi na sportske rezultate. Oko 30% hrvatskih srednjoškolaca osjeća neke štetne psihosocijalne posljedice povezane s kockanjem, što nedvojbeno negativno utječe na njihov psihosocijalni razvoj. Uz to, kockanje je značajno povezano i s drugim oblicima rizičnog ponašanja (konzumiranje alkohola i drugih psihoaktivnih tvari).

Industrijsko – obrtnička škola je među  36 škola u Hrvatskoj koje će započeti s provođenjem programa prevencije kockanja „Tko zapravo pobjeđuje?“  Radi se o prvom hrvatskom sveobuhvatnom i evaluiranom programu univerzalne prevencije kockanja mladih. Za provođenje programa organizirana je edukacija od strane Edukacijsko - rehabilitacijskog fakulteta koju su pohađale stručne suradnice naše škole od 9. do 11. 3. 2017. u Osijeku.

Program se sastoji od 8 radionica s učenicima te interaktivnog predavanja za roditelje i nastavnike. Opći cilj programa je prevencija kockanja mladih adolescentske dobi te razvoj prikladnog odnosa prema igrama na sreću, kao i osobno odgovornog ponašanja u ovom području.