Solarni automobil Industrijsko-obrtničke škole
Autor: Administrator , 8. 7. 2016.

Učenici i profesori Industrijsko-obrtničke škole usavršavaju novi solarni automobil, više o ovom projektu pročitajte u prilogu vijesti i 035 portalu.hr.

Biti ukorak s novim tehnologijama, ne samo da je važno za poslovne ljude, nego i obrazovne ustanove. Upravo tako rade u Industrijsko-obrtničkoj školi u Slavonskom Brodu, gdje uspješno za svoje učenike provode programe obrazovanja prateći najnovije trendove.

Tako nakon omogućavanja prakse na hibridnom i električnom automobilu, učenicima nude i mogućnost rada na solarnom automobilu. Već godinama rade na izradi solarnog automobila, a nakon prve uspješne verzije, trenutno usavršavaju drugu verziju automobila koja je već bila i na natjecanju u Sisku. Tim povodom razgovarali smo s Željkom Spajićem iz Industrijsko-obrtničke škole, čovjekom koji među ostalim stoji iza ovog projekta.

"Ovo je nadogradnja našeg prošlog modela, kompletno novog dizajna. Pošto u školi imamo i autolakirere i autolimare, radili smo ga od stakloplastike.  Imamo i crtače koji rade 3D modeliranje, ali virtualno, ovo je primjer kako se radi u praksi. Autolakireri su odradili vrhunski posao, a zbog nekih pravila ovdje imamo 3 kvadrata solarnih panela. Nadogradnja je tek počela, tako da ćemo za nagodinu biti potpuno opremljeni.

Radili smo na pogonu i baterijama, no nismo stigli završiti prije natjecanja, pa smo se vratili na stari pogon, ali u 99 postotnom obliku je gotov novi pogon koji će dati vrhunske rezultate. U ovom trenutku može ići 38,6 km/h, a francusko vozilo koje je bilo na prošloj utrci ide 90 km/h.

Za nagodinu ćemo se približiti tome, a moramo sve i ograničiti radi učenika i sigurnosnih uvjeta. No, on će to moći ići, imamo spremnu opremu, ali ovoga puta se nismo odlučiti riskirati, zbog programiranja regulatora kojeg nismo stigli napraviti. Ima 4 akumulatora od 100 Ah, tako da ovaj motor radi na 48V i ima svoje ograničenje, te određeni broj okretaja, zbog kojih vozilo ne može ići brže", kaže Spajić.........

Preuzeto:http://www.035portal.hr/vijest/zivot/ucenici-i-profesori-industrijsko-obrtnicke-skole-usavrsavaju-novi-solarni-automobil-7331