Profesori na obuci u Španjolskoj
Autor: Davor Knežević, 5. 9. 2019.

U sklopu projekta 3D4VET održava se trening profesora Industrijsko – obrtničke škole u Španjolskoj. Trening se održava zajedno sa partnerima i sudionicima iz Italije i Španjolske u Bioavan laboratoriju za molekularnu biologiju u Sevilli. Ivana Vladić i Darko Samardžija se usavršavaju u području tehnologije 3D printanja. Drugi dio treninga je nastavak treninga koji je održan u Italiji, a gdje je naglasak bio na dizajnu i prilagodbi dizajna za potrebe 3D printanja gdju su profesori Gordana Čarapović i Darko Samardžija usvojili znanja iz područja primjene open-source programa za parametarsko modeliranje.

LINK NA STRANICU PROJEKTA

Profesori koji trenutno na drugom dijelu treninga uspješno savladavaju princip rada 3D printera kao i funkcije pojedenih dijelova su već prvog radnog dana sastavili jedan te su nastavili raditi na složenijim zadacima koje trebaju savladati kako bi postali eksperti u području 3D printanja. Napredna primjena tehnologije 3D printanja uključuje zadatke poput torture testa, odabira filamenta, odabir brzine printanja, retrakcije i primjene smole u visokoj rezoluciji kako bi se ostvarili rezultati mikroskopske preciznosti. Iako su informacije o 3D printerima i njihovom sastavljanju i korištenju dostupne na internetu te svatko sa osnovnim tehničkim znanjima može sa investicijom od 200 dolara krenuti u 3D printanje, informacije koju su nam dali Ivana Vladić i Darko Samardžija su daleko složenije naravi jer naporan trening u trajanju od preko 30 sati uistinu nudi niz složenih zadataka i informacija za koje je svakako potrebno stručno znanje iz područja strojarstva. Samo znanstveni i stručan pristup ovoj tehnologiji nudi garanciju primjene u budućnosti. Svrha ove edukacije je pilot projekt u kojem će educirani profesori usvojena znanja prenijeti testnoj skupini učenika Industrijsko – obrtničke školi koji će već do kraja nastavne godine proći trening u trajanju od 60 sati. Cilj je stvoriti uspješno okruženje za učenje i primjenu 3D tehnologija kako bi uskoro na tržištu rada imali educirane stručnjake osposobljene za rad na 3D printerima. Zbog sve većeg zamaha u razvoju ove tehnologije u posljednjih smo nekoliko mjeseci svjedoci savršenih i zabavnih uradaka koji izlaze ispod sve boljih 3D printera. Printaju se igračke, printaju se organi, printaju se kolači, printaju se kuće, a sada je čini se došao red i na obrazovanje. Isprintajmo bolju budućnost za nove generacije.